1410

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1410 г.  во други календари
Грегоријански календар 1410
MCDX
Ab urbe condita 2163
Асирски календар 6160
Бахајски календар -434–-433
Бенгалски календар 817
Берберски календар 2360
Будистички календар 1954
Бурмански календар 772
Византиски календар 6918–6919
Еврејски календар 5170–5171
Ерменски календар 859
ԹՎ ՊԾԹ
Етиопски календар 1402-1403
Игбоански календар 410–411
Ирански календар 788–789
Исламски календар 812–813
Јапонски календар Оеи 17
(17年)
Јулијански календар 1410    MCDX
Кинески календар 己丑年月日
(4046/4106)
— до —
庚寅年月日
(4047/4107)
Коптски календар 1126–1127
Корејски календар 3743
Календар Мингуо 502 пред РК
民前502年
Селевкидски календар 1721–1722
Тајландски сончев календар 1953
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1466–1467
 - Шака самват 1332–1333
 - Кали југа 4511–4512
Холоценски календар 11410
Џуче-календар нема (пред 1912)

1410 (MCDX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1410. година од новата ера, 410. од вториот милениум, 10. од 15 век и прва од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6918 и 6919 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6160 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5170 и 5171 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2163.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1410. година се протега во 4046 и 4047, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4106 и 4107 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1953. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 812 и 813 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари-декември[уреди | уреди извор]

Непознат датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1410 на Ризницата ?