30 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

30 јануари е 30-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 335 денови до крајот на годината (336 во престапна).

Настани:

1889  Австроунгарскиот престолонаследник, надвојводата Франц Карл Јозеф Рудолф Хабзбург и неговата седумнаесетгодишна љубовница, баронесата Марија извршиле самоубиство во царската ловечка куќа во Маерлинг.
1945  Руска подморница го торпедирала и потопила германскиот брод „Вилхелм Густлов“, преполн со бегалци при што загинале над 9.000 лица. Тоа се смета за најголема поморска катастрофа во историјата.
1948  Во Њу Делхи е извршен атентат врз Махатма Ганди, водач на индиското ослободително движење.
1996  Како прилог на весникот „Вечер“ излегол првиот број на весникот „Занаетчија“, гласило на Здружението на занаетчиски и други самостојни стопанственици на град Скопје - Стопанска комора на Македонија.

Родени:

133  Дидиј Јулијан — римски император.
1491  Франческо Марија Сфорца — син на Џан Галеацо Сфорца.
1781  Аделберт фон Шамисо — германски книжевник.
1830  Григор Прличев — македонски поет.
1848  Фердинанд Манлихер — австриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1875  Климент Шапкарев — македонски револуционер.
1878  Дончо Лазаров — македонски револуционер.
1882  Франклин Делано Рузвелт — американски претседател.
1883  Јарослав Хашек — чешки писател.
1894  Борис ІІІ — цар на Бугарија.
1909  Харалампие Поленаковиќ — еден од основоположниците на историјата на македонската литература.
1925  Даглас Енгелбарт — американски пронаоѓач.
1937  Ванеса Редгрејв — британска театарска и филмска глумица.
1937  Борис Спаски — руски шахист, светски првак од 1969 до 1972 година.
1951  Фил Колинс — англиски музичар.
1954  Чак Свирски — кошаркарски коментатор.
1956  Дарко Рундек — хрватски и југословенски рок музичар.
1970  Васил Шишков — македонски глумец.
1976  Ѓорѓи Христов — македонски фудбалер.
1981  Димитар Бербатов — бугарски фудбалер.
1981  Питер Крауч — англиски фудбалер.
1983  Влатко Грозданоски — македонски фудбалер.
1983  Стив Морабито — швајцарски велосипедист
1985  Ричи Порт — австралиски велосипедист
1988  Рамунас Навардаускас — литвански велосипедист.
1989  Џакомо Ницоло — италијански велосипедист.

Починале:

1948  Махатма Ганди — водач на индиското ослободително движење.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември