1352

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1352 г.  во други календари
Грегоријански календар 1352
MCCCLII
Ab urbe condita 2105
Асирски календар 6102
Бахајски календар -492–-491
Бенгалски календар 759
Берберски календар 2302
Будистички календар 1896
Бурмански календар 714
Византиски календар 6860–6861
Еврејски календар 5112–5113
Ерменски календар 801
ԹՎ ՊԱ
Етиопски календар 1344-1345
Игбоански календар 352–353
Ирански календар 730–731
Исламски календар 752–753
Јулијански календар 1352    MCCCLII
Кинески календар 辛卯年月日
(3988/4048)
— до —
壬辰年月日
(3989/4049)
Коптски календар 1068–1069
Корејски календар 3685
Календар Мингуо 560 пред РК
民前560年
Селевкидски календар 1663–1664
Тајландски сончев календар 1895
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1408–1409
 - Шака самват 1274–1275
 - Кали југа 4453–4454
Холоценски календар 11352
Џуче-календар нема (пред 1912)

1352 (MCCCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1352. година од новата ера, 352. од вториот милениум, 52. од 14 век и трета од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6860 и 6861 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6102 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5112 и 5113 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2105.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1352. година се протега во 3988 и 3989, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4048 и 4049 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1895. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 752 и 753 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]