Прејди на содржината

1335

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1335 во разни календари
Грегоријански календар1335
MCCCXXXV
Ab urbe condita2088
Ерменски календар784
ԹՎ ՉՁԴ
Асирски календар6085
Балиски календар1256–1257
Бенгалски календар742
Берберски календар2285
Будистички календар1879
Бурмански календар697
Византиски календар6843–6844
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4031 или 3971
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4032 или 3972
Коптски календар1051–1052
Етиопски календар1327–1328
Еврејски календар5095–5096
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1391–1392
 - Сачка ера1256–1257
 - Кали-југа4435–4436
Холоценски календар11335
Игбоански календар335–336
Ирански календар713–714
Исламски календар735–736
Јапонски календарШокеј 4
(正慶4年)
Јавански календар1247–1248
Јулијански календар1335
MCCCXXXV
Корејски календар3668
Мингуо-календар577 пред Р. Кина
民前577年
Нанакшахи−133
Тајландски сончев календар1877–1878
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1461 или 1080 или 308
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1462 или 1081 или 309

1335 (MCCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1335 година од новата ера, 335. од вториот милениум, 35. од XIV век и шеста од 1330-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6843 и 6844 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6085 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5095 и 5096 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2088.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1335 година се протега во 3971 и 3972, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4031 и 4032 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1878. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 735 и 736 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]
Принц Моријоши

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1335 на Ризницата ?