1464

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1464 г.  во други календари
Грегоријански календар 1464
MCDLXIV
Ab urbe condita 2217
Асирски календар 6214
Бахајски календар -380–-379
Бенгалски календар 871
Берберски календар 2414
Будистички календар 2008
Бурмански календар 826
Византиски календар 6972–6973
Еврејски календар 5224–5225
Ерменски календар 913
ԹՎ ՋԺԳ
Етиопски календар 1456-1457
Игбоански календар 464–465
Ирански календар 842–843
Исламски календар 868–869
Јапонски календар Каншо 5
(5年)
Јулијански календар 1464    MCDLXIV
Кинески календар 癸未年月日
(4100/4160)
— до —
甲申年月日
(4101/4161)
Коптски календар 1180–1181
Корејски календар 3797
Календар Мингуо 448 пред РК
民前448年
Селевкидски календар 1775–1776
Тајландски сончев календар 2007
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1520–1521
 - Шака самват 1386–1387
 - Кали југа 4565–4566
Холоценски календар 11464
Џуче-календар нема (пред 1912)

1464 (MCDLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1464. година од новата ера, 464. од вториот милениум, 64. од 15 век и петта од 1460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6972 и 6973 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6214 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5224 и 5225 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2217.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1464. година се протега во 4100 и 4101, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4160 и 4161 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2007. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 868 и 869 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари-декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

  • Во Кина, мало востание се случува во внатрешната провинција на Хугуан, за време на династијата Минг; последователен бунт избувнува во Гуангси. Ова го принудува владетелот да испрати дополнителна војска за задушување на бунтот[2][3].

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Palmer, Alan; Palmer, Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 128–131. ISBN 0-7126-5616-2. 
  2. Bowman, John Stewart (2000). Columbia Chronologies of Asian History and Culture - Google Books. Columbia University Press. https://books.google.com/books?id=pg5Qi28akwEC&lpg=PA43&dq=yingzong%20emperor%20miao&pg=PA43#v=onepage&q=miao%20and%20yao%20tribes%20rebel&f=false. посет. 9 ноември 2014 г. 
  3. Beck, Sanderson (2010). „Ming Empire 1368-1644 by Sanderson Beck“. san.beck.org. конс. 9 November 2014.