1414

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1414 г.  во други календари
Грегоријански календар 1414
MCDXIV
Ab urbe condita 2167
Асирски календар 6164
Бахајски календар -430–-429
Бенгалски календар 821
Берберски календар 2364
Будистички календар 1958
Бурмански календар 776
Византиски календар 6922–6923
Еврејски календар 5174–5175
Ерменски календар 863
ԹՎ ՊԿԳ
Етиопски календар 1406-1407
Игбоански календар 414–415
Ирански календар 792–793
Исламски календар 816–817
Јапонски календар Оеи 21
(21年)
Јулијански календар 1414    MCDXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(4050/4110)
— до —
甲午年月日
(4051/4111)
Коптски календар 1130–1131
Корејски календар 3747
Календар Мингуо 498 пред РК
民前498年
Селевкидски календар 1725–1726
Тајландски сончев календар 1957
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1470–1471
 - Шака самват 1336–1337
 - Кали југа 4515–4516
Холоценски календар 11414
Џуче-календар нема (пред 1912)

1414 (MCDXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1414. година од новата ера, 414. од вториот милениум, 14. од 15 век и петта од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6922 и 6923 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6164 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5174 и 5175 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2167.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1414. година се протега во 4050 и 4051, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4110 и 4111 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1957. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 816 и 817 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]