1497

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1497 г.  во други календари
Грегоријански календар 1497
MCDXCVII
Ab urbe condita 2250
Асирски календар 6247
Бахајски календар -347–-346
Бенгалски календар 904
Берберски календар 2447
Будистички календар 2041
Бурмански календар 859
Византиски календар 7005–7006
Еврејски календар 5257–5258
Ерменски календар 946
ԹՎ ՋԽԶ
Етиопски календар 1489–1490
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 497–498
Ирански календар 875–876
Исламски календар 902–903
Јапонски календар [[Меио|]] 6
(6年)
Јулијански календар 1497    MCDXCVII
Кинески календар 丙辰年月日
(4133/4193)
— до —
丁巳年月日
(4134/4194)
Коптски календар 1213–1214
Корејски календар 3830
Календар Мингуо 415 пред РК
民前415年
Селевкидски календар 1808–1809
Тајландски сончев календар 2040
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1553–1554
 - Шака самват 1419–1420
 - Кали југа 4598–4599
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -295Грешка во Lua: Неважечки број -294
-295–-294
Холоценски календар 11497
Џуче-календар нема (пред 1912)

1497 (MCDXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1497. година од новата ера, 497. од вториот милениум, 97. од 15 век и осма од 1490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7005 и 7006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5257 и 5258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1497. година се протега во 4133 и 4134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4193 и 4194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2040. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 902 и 903 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]