1423

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1423 г.  во други календари
Грегоријански календар 1423
MCDXXIII
Ab urbe condita 2176
Асирски календар 6173
Бахајски календар -421–-420
Бенгалски календар 830
Берберски календар 2373
Будистички календар 1967
Бурмански календар 785
Византиски календар 6931–6932
Еврејски календар 5183–5184
Ерменски календар 872
ԹՎ ՊՀԲ
Етиопски календар 1415–1416
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 423–424
Ирански календар 801–802
Исламски календар 826–827
Јапонски календар [[Оеи|]] 30
(30年)
Јулијански календар 1423    MCDXXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(4059/4119)
— до —
癸卯年月日
(4060/4120)
Коптски календар 1139–1140
Корејски календар 3756
Календар Мингуо 489 пред РК
民前489年
Селевкидски календар 1734–1735
Тајландски сончев календар 1966
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1479–1480
 - Шака самват 1345–1346
 - Кали југа 4524–4525
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -369Грешка во Lua: Неважечки број -368
-369–-368
Холоценски календар 11423
Џуче-календар нема (пред 1912)

1423 (MCDXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1423. година од новата ера, 423. од вториот милениум, 23. од 15 век и четвртта од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6931 и 6932 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6173 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5183 и 5184 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2176.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1423. година се протега во 4059 и 4060, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4119 и 4120 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1966. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 826 и 827 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]