1419

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1419 во разни календари
Грегоријански календар1419
MCDXIX
Ab urbe condita2172
Ерменски календар868
ԹՎ ՊԿԸ
Асирски календар6169
Балиски календар1340–1341
Бенгалски календар826
Берберски календар2369
Будистички календар1963
Бурмански календар781
Византиски календар6927–6928
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4115 или 4055
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4116 или 4056
Коптски календар1135–1136
Етиопски календар1411–1412
Еврејски календар5179–5180
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1475–1476
 - Сачка ера1340–1341
 - Кали-југа4519–4520
Холоценски календар11419
Игбоански календар419–420
Ирански календар797–798
Исламски календар821–822
Јапонски календарОеј 26
(応永26年)
Јавански календар1333–1334
Јулијански календар1419
MCDXIX
Корејски календар3752
Мингуо-календар493 пред Р. Кина
民前493年
Нанакшахи−49
Тајландски сончев календар1961–1962
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1545 или 1164 или 392
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1546 или 1165 или 393

1419 (MCDXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1419 година од новата ера, 419. од вториот милениум, 19. од XV век и последна од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6927 и 6928 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6169 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5179 и 5180 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2172.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1419 година се протега во 4055 и 4056, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4115 и 4116 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1962. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 821 и 822 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1419 на Ризницата ?