1493

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1493 г.  во други календари
Грегоријански календар 1493
MCDXCIII
Ab urbe condita 2246
Асирски календар 6243
Бахајски календар -351–-350
Бенгалски календар 900
Берберски календар 2443
Будистички календар 2037
Бурмански календар 855
Византиски календар 7001–7002
Еврејски календар 5253–5254
Ерменски календар 942
ԹՎ ՋԽԲ
Етиопски календар 1485-1486
Игбоански календар 493–494
Ирански календар 871–872
Исламски календар 898–899
Јапонски календар Меио 2
(2年)
Јулијански календар 1493    MCDXCIII
Кинески календар 壬子年月日
(4129/4189)
— до —
癸丑年月日
(4130/4190)
Коптски календар 1209–1210
Корејски календар 3826
Календар Мингуо 419 пред РК
民前419年
Селевкидски календар 1804–1805
Тајландски сончев календар 2036
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1549–1550
 - Шака самват 1415–1416
 - Кали југа 4594–4595
Холоценски календар 11493
Џуче-календар нема (пред 1912)

1493 (MCDXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1493. година од новата ера, 493. од вториот милениум, 93. од 15 век и четвртта од 1490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7001 и 7002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5253 и 5254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1493. година се протега во 4129 и 4130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4189 и 4190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2036. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 898 и 899 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]