1430

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1430 г.  во други календари
Грегоријански календар 1430
MCDXXX
Ab urbe condita 2183
Асирски календар 6180
Бахајски календар -414–-413
Бенгалски календар 837
Берберски календар 2380
Будистички календар 1974
Бурмански календар 792
Византиски календар 6938–6939
Еврејски календар 5190–5191
Ерменски календар 879
ԹՎ ՊՀԹ
Етиопски календар 1422-1423
Игбоански календар 430–431
Ирански календар 808–809
Исламски календар 833–834
Јапонски календар Еикјо 2
(2年)
Јулијански календар 1430    MCDXXX
Кинески календар 己酉年月日
(4066/4126)
— до —
庚戌年月日
(4067/4127)
Коптски календар 1146–1147
Корејски календар 3763
Календар Мингуо 482 пред РК
民前482年
Селевкидски календар 1741–1742
Тајландски сончев календар 1973
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1486–1487
 - Шака самват 1352–1353
 - Кали југа 4531–4532
Холоценски календар 11430
Џуче-календар нема (пред 1912)

1430 (MCDXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1430. година од новата ера, 430. од вториот милениум, 30. од 15 век и прва од 1430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6938 и 6939 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6180 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5190 и 5191 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2183.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1430. година се протега во 4066 и 4067, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4126 и 4127 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1973. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 833 и 834 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]