1485

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1485 во разни календари
Грегоријански календар1485
MCDLXXXV
Ab urbe condita2238
Ерменски календар934
ԹՎ ՋԼԴ
Асирски календар6235
Балиски календар1406–1407
Бенгалски календар892
Берберски календар2435
Будистички календар2029
Бурмански календар847
Византиски календар6993–6994
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4181 или 4121
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4182 или 4122
Коптски календар1201–1202
Етиопски календар1477–1478
Еврејски календар5245–5246
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1541–1542
 - Сачка ера1406–1407
 - Кали-југа4585–4586
Холоценски календар11485
Игбоански календар485–486
Ирански календар863–864
Исламски календар889–890
Јапонски календарБунмеј 17
(文明17年)
Јавански календар1401–1402
Јулијански календар1485
MCDLXXXV
Корејски календар3818
Мингуо-календар427 пред Р. Кина
民前427年
Нанакшахи17
Тајландски сончев календар2027–2028
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1611 или 1230 или 458
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1612 или 1231 или 459

1485 (MCDLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1485 година од новата ера, 485. од вториот милениум, 85. од XV век и шеста од 1480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6993 и 6994 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6235 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5245 и 5246 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2238.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1485 година се протега во 4121 и 4122, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4181 и 4182 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2028. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 889 и 890 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1485 на Ризницата ?