Прејди на содржината

1434

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1434 во разни календари
Грегоријански календар1434
MCDXXXIV
Ab urbe condita2187
Ерменски календар883
ԹՎ ՊՁԳ
Асирски календар6184
Балиски календар1355–1356
Бенгалски календар841
Берберски календар2384
Будистички календар1978
Бурмански календар796
Византиски календар6942–6943
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4130 или 4070
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4131 или 4071
Коптски календар1150–1151
Етиопски календар1426–1427
Еврејски календар5194–5195
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1490–1491
 - Сачка ера1355–1356
 - Кали-југа4534–4535
Холоценски календар11434
Игбоански календар434–435
Ирански календар812–813
Исламски календар837–838
Јапонски календарЕјкјо 6
(永享6年)
Јавански календар1349–1350
Јулијански календар1434
MCDXXXIV
Корејски календар3767
Мингуо-календар478 пред Р. Кина
民前478年
Нанакшахи−34
Тајландски сончев календар1976–1977
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1560 или 1179 или 407
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1561 или 1180 или 408

1434 (MCDXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1434 година од новата ера, 434. од вториот милениум, 34. од XV век и петта од 1430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6942 и 6943 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6184 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5194 и 5195 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2187.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1434 година се протега во 4070 и 4071, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4130 и 4131 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1977. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 837 и 838 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1434 на Ризницата ?