Прејди на содржината

1421

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1421 во разни календари
Грегоријански календар1421
MCDXXI
Ab urbe condita2174
Ерменски календар870
ԹՎ ՊՀ
Асирски календар6171
Балиски календар1342–1343
Бенгалски календар828
Берберски календар2371
Будистички календар1965
Бурмански календар783
Византиски календар6929–6930
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4117 или 4057
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4118 или 4058
Коптски календар1137–1138
Етиопски календар1413–1414
Еврејски календар5181–5182
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1477–1478
 - Сачка ера1342–1343
 - Кали-југа4521–4522
Холоценски календар11421
Игбоански календар421–422
Ирански календар799–800
Исламски календар823–824
Јапонски календарОеј 28
(応永28年)
Јавански календар1335–1336
Јулијански календар1421
MCDXXI
Корејски календар3754
Мингуо-календар491 пред Р. Кина
民前491年
Нанакшахи−47
Тајландски сончев календар1963–1964
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1547 или 1166 или 394
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1548 или 1167 или 395

1421 (MCDXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1421 година од новата ера, 421. од вториот милениум, 21. од XV век и втора од 1420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6929 и 6930 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6171 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5181 и 5182 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2174.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1421 година се протега во 4057 и 4058, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4117 и 4118 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1964. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 823 и 824 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1421 на Ризницата ?