1499

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1499 во разни календари
Грегоријански календар1499
MCDXCIX
Ab urbe condita2252
Ерменски календар948
ԹՎ ՋԽԸ
Асирски календар6249
Балиски календар1420–1421
Бенгалски календар906
Берберски календар2449
Будистички календар2043
Бурмански календар861
Византиски календар7007–7008
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4195 или 4135
    — до —
己未年 (зем. коза)
4196 или 4136
Коптски календар1215–1216
Етиопски календар1491–1492
Еврејски календар5259–5260
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1555–1556
 - Сачка ера1420–1421
 - Кали-југа4599–4600
Холоценски календар11499
Игбоански календар499–500
Ирански календар877–878
Исламски календар904–905
Јапонски календарМејо 8
(明応8年)
Јавански календар1416–1417
Јулијански календар1499
MCDXCIX
Корејски календар3832
Мингуо-календар413 пред Р. Кина
民前413年
Нанакшахи31
Тајландски сончев календар2041–2042
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1625 или 1244 или 472
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1626 или 1245 или 473

1499 (MCDXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1499 година од новата ера, 499. од вториот милениум, 99. од XV век и последна од 1490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7007 и 7008 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6249 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5259 и 5260 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2252.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1499 година се протега во 4135 и 4136, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4195 и 4196 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2042. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 904 и 905 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Бродот São Gabriel на чело Васко де Гама на 09.09.1499 година се вратил во пристаништето во Лисабон од првото патување до Индија. Кралот Мануел I на својот миленик го пречекал со големи честувања.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1499 на Ризницата ?