1460

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1460 во разни календари
Грегоријански календар1460
MCDLX
Ab urbe condita2213
Ерменски календар909
ԹՎ ՋԹ
Асирски календар6210
Балиски календар1381–1382
Бенгалски календар867
Берберски календар2410
Будистички календар2004
Бурмански календар822
Византиски календар6968–6969
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4156 или 4096
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4157 или 4097
Коптски календар1176–1177
Етиопски календар1452–1453
Еврејски календар5220–5221
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1516–1517
 - Сачка ера1381–1382
 - Кали-југа4560–4561
Холоценски календар11460
Игбоански календар460–461
Ирански календар838–839
Исламски календар864–865
Јапонски календарЧороку 4 / Каншо 1
(寛正元年)
Јавански календар1376–1377
Јулијански календар1460
MCDLX
Корејски календар3793
Мингуо-календар452 пред Р. Кина
民前452年
Нанакшахи−8
Тајландски сончев календар2002–2003
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1586 или 1205 или 433
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1587 или 1206 или 434

1460 (MCDLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1460 година од новата ера, 460. од вториот милениум, 60. од XV век и прва од 1460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6968 и 6969 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6210 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5220 и 5221 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2213.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1460 година се протега во 4096 и 4097, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4156 и 4157 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2003. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 864 и 865 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bennett, Vanora. „London and the Wars of the Roses“. Архивирано од изворникот на September 14, 2013. Посетено на 2013-08-16.
  2. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 183–185. ISBN 0-304-35730-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1460 на Ризницата ?