8 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Мај 2014 8 мај е 128-иот ден во годината според григоријанскиот календар (129-и во престапна година). Остануваат 237 денови до крајот на годината.

Настани:

1886  Фармацевтот Џон Стит Пембертон го изумил газираниот пијалок подоцна наречен „Кока-Кола“.
1898  Одиграни се првите натпревари од Италијанската фудбалска лига, започната од англиски доселеници
1902  На Мартиник избувнал вулканот Монт Пеле и го уништил градот Сен Пјер, убивајќи над 30.000 луѓе. Само неколку жители преживеале.
1921  Во Шведска е укината смртната казна.
1945  Втора светска војна: Нацистичка Германија капитулира.
1992  Република Филипини ја призна Република Македонија.
1995  Република Македонија и Република Сингапур воспоставија дипломатски односи.

Родени:

1828  Жан Анри Динан, швајцарски филантроп, основоположник на Црвениот крст и на Женевските конвенции.
1858  Руџеро Леонкавало, италијански композитор.
1884  Хари Труман, триесет и третиот претседател на САД.
1914  Глигор Смокварски, македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1933  Џемаил Максут, македонски театарски и филмски актер.
1954  Џон Мајкл Телбот, американски пејач.
1960  Реџеп Акдаг, министер за здраство на Турција.
1975  Енрике Иглесијас, шпански пејач.
1981  Андреа Барцалји, италијански фудбалер.
1985  Александар Каун, руски кошаркар.
1986  Дарко Соколов, македонски кошаркар.
1989  Беноа Пер, француски тенисер.

Починале:

615  Папа Бонифациј IV, римски папа.
685  Папа Бенедикт II, римски папа.
1794  Антоан Лавоазје, француски научник и хемичар.
1880  Гистав Флобер, француски писател.
1891  Мадам Блаватска, основач на теозофијата и Друштвото на теозофичари.
1905  Јосип Јурај Штросмајер, римокатолички бискуп, добродетел и политичар од Хрватска.
1907  Захариас Пападас, деец на грчката воружена пропаганда.
1925  Тодор Паница, бугарски револуционер.
1945  Насте Сотироски, партизан од Македонија.
1977  Тодор Павлов, бугарски комунист.
2012  Морис Сендак, американски писател за деца и илустратор.

Празници:

Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина.
Свети Евангелист Марко, кој, според традицијата, се жртвувал за Христа на денешен ден во 68. година во Александрија.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември