1526

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1526 г.  во други календари
Грегоријански календар 1526
MDXXVI
Ab urbe condita 2279
Асирски календар 6276
Бахајски календар -318–-317
Бенгалски календар 933
Берберски календар 2476
Будистички календар 2070
Бурмански календар 888
Византиски календар 7034–7035
Еврејски календар 5286–5287
Ерменски календар 975
ԹՎ ՋՀԵ
Етиопски календар 1518-1519
Игбоански календар 526–527
Ирански календар 904–905
Исламски календар 932–933
Јапонски календар Даиеи (ера) 6
(6年)
Јулијански календар 1526    MDXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(4162/4222)
— до —
丙戌年月日
(4163/4223)
Коптски календар 1242–1243
Корејски календар 3859
Календар Мингуо 386 пред РК
民前386年
Селевкидски календар 1837–1838
Тајландски сончев календар 2069
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1582–1583
 - Шака самват 1448–1449
 - Кали југа 4627–4628
Холоценски календар 11526
Џуче-календар нема (пред 1912)

1526 (MDXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1526. година од новата ера, 526. од вториот милениум, 26. од 16 век и седма од 1520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7034 и 7035 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6276 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5286 и 5287 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2279.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1526. година се протега во 4162 и 4163, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4222 и 4223 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2069. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 932 и 933 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]