Прејди на содржината

1581

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1581 во разни календари
Грегоријански календар1581
MDLXXXI
Ab urbe condita2334
Ерменски календар1030
ԹՎ ՌԼ
Асирски календар6331
Балиски календар1502–1503
Бенгалски календар988
Берберски календар2531
Будистички календар2125
Бурмански календар943
Византиски календар7089–7090
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4277 или 4217
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4278 или 4218
Коптски календар1297–1298
Етиопски календар1573–1574
Еврејски календар5341–5342
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1637–1638
 - Сачка ера1502–1503
 - Кали-југа4681–4682
Холоценски календар11581
Игбоански календар581–582
Ирански календар959–960
Исламски календар988–989
Јапонски календарТеншо 9
(天正9年)
Јавански календар1500–1501
Јулијански календар1581
MDLXXXI
Корејски календар3914
Мингуо-календар331 пред Р. Кина
民前331年
Нанакшахи113
Тајландски сончев календар2123–2124
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1707 или 1326 или 554
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1708 или 1327 или 555

1581 (MDLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1581 година од новата ера, 581. од вториот милениум, 81. од XVI век и втора од 1580-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7089 и 7090 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6331 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5341 и 5342 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2334.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1581 година се протега во 4217 и 4218, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4277 и 4278 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2124. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 988 и 989 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1581 на Ризницата ?