1550

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1550 г.  во други календари
Грегоријански календар 1550
MDL
Ab urbe condita 2303
Асирски календар 6300
Бахајски календар -294–-293
Бенгалски календар 957
Берберски календар 2500
Будистички календар 2094
Бурмански календар 912
Византиски календар 7058–7059
Еврејски календар 5310–5311
Ерменски календар 999
ԹՎ ՋՂԹ
Етиопски календар 1542-1543
Игбоански календар 550–551
Ирански календар 928–929
Исламски календар 956–957
Јапонски календар Тенбун 19
(19年)
Јулијански календар 1550    MDL
Кинески календар 己酉年月日
(4186/4246)
— до —
庚戌年月日
(4187/4247)
Коптски календар 1266–1267
Корејски календар 3883
Календар Мингуо 362 пред РК
民前362年
Селевкидски календар 1861–1862
Тајландски сончев календар 2093
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1606–1607
 - Шака самват 1472–1473
 - Кали југа 4651–4652
Холоценски календар 11550
Џуче-календар нема (пред 1912)

1550 (MDL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1550. година од новата ера, 550. од вториот милениум, 50. од 16 век и прва од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7058 и 7059 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6300 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5310 и 5311 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2303.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1550. година се протега во 4186 и 4187, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4246 и 4247 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2093. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 956 и 957 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]