1594

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1594 г.  во други календари
Грегоријански календар 1594
MDXCIV
Ab urbe condita 2347
Асирски календар 6344
Бахајски календар -250–-249
Бенгалски календар 1001
Берберски календар 2544
Будистички календар 2138
Бурмански календар 956
Византиски календар 7102–7103
Еврејски календар 5354–5355
Ерменски календар 1043
ԹՎ ՌԽԳ
Етиопски календар 1586-1587
Игбоански календар 594–595
Ирански календар 972–973
Исламски календар 1002–1003
Јапонски календар Бунроку 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸巳年月日
(4230/4290)
— до —
甲午年月日
(4231/4291)
Коптски календар 1310–1311
Корејски календар 3927
Календар Мингуо 318 пред РК
民前318年
Селевкидски календар 1905–1906
Тајландски сончев календар 2137
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1650–1651
 - Шака самват 1516–1517
 - Кали југа 4695–4696
Холоценски календар 11594
Џуче-календар нема (пред 1912)

1594 (MDXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1594. година од новата ера, 594. од вториот милениум, 94. од 16 век и петта од 1590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7102 и 7103 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6344 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5354 и 5355 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2347.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1594. година се протега во 4230 и 4231, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4290 и 4291 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2137. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1002 и 1003 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]