1551

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1551 во разни календари
Грегоријански календар1551
MDLI
Ab urbe condita2304
Ерменски календар1000
ԹՎ Ռ
Асирски календар6301
Балиски календар1472–1473
Бенгалски календар958
Берберски календар2501
Будистички календар2095
Бурмански календар913
Византиски календар7059–7060
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4247 или 4187
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4248 или 4188
Коптски календар1267–1268
Етиопски календар1543–1544
Еврејски календар5311–5312
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1607–1608
 - Сачка ера1472–1473
 - Кали-југа4651–4652
Холоценски календар11551
Игбоански календар551–552
Ирански календар929–930
Исламски календар957–958
Јапонски календарТенбун 20
(天文20年)
Јавански календар1469–1470
Јулијански календар1551
MDLI
Корејски календар3884
Мингуо-календар361 пред Р. Кина
民前361年
Нанакшахи83
Тајландски сончев календар2093–2094
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1677 или 1296 или 524
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1678 или 1297 или 525

1551 (MDLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1551 година од новата ера, 551. од вториот милениум, 51. од XVI век и втора од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7059 и 7060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5311 и 5312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2304.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1551 година се протега во 4187 и 4188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4247 и 4248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2094. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 957 и 958 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1551 на Ризницата ?