1563

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1563 г.  во други календари
Грегоријански календар 1563
MDLXIII
Ab urbe condita 2316
Асирски календар 6313
Бахајски календар -281–-280
Бенгалски календар 970
Берберски календар 2513
Будистички календар 2107
Бурмански календар 925
Византиски календар 7071–7072
Еврејски календар 5323–5324
Ерменски календар 1012
ԹՎ ՌԺԲ
Етиопски календар 1555-1556
Игбоански календар 563–564
Ирански календар 941–942
Исламски календар 970–971
Јапонски календар Еироку 6
(6年)
Јулијански календар 1563    MDLXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(4199/4259)
— до —
癸亥年月日
(4200/4260)
Коптски календар 1279–1280
Корејски календар 3896
Календар Мингуо 349 пред РК
民前349年
Селевкидски календар 1874–1875
Тајландски сончев календар 2106
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1619–1620
 - Шака самват 1485–1486
 - Кали југа 4664–4665
Холоценски календар 11563
Џуче-календар нема (пред 1912)

1563 (MDLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1563. година од новата ера, 563. од вториот милениум, 63. од 16 век и четвртта од 1560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7071 и 7072 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6313 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5323 и 5324 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2316.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1563. година се протега во 4199 и 4200, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4259 и 4260 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2106. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 970 и 971 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]