1533

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1533 г.  во други календари
Грегоријански календар 1533
MDXXXIII
Ab urbe condita 2286
Асирски календар 6283
Бахајски календар -311–-310
Бенгалски календар 940
Берберски календар 2483
Будистички календар 2077
Бурмански календар 895
Византиски календар 7041–7042
Еврејски календар 5293–5294
Ерменски календар 982
ԹՎ ՋՁԲ
Етиопски календар 1525-1526
Игбоански календар 533–534
Ирански календар 911–912
Исламски календар 939–940
Јапонски календар Тенбун 2
(2年)
Јулијански календар 1533    MDXXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(4169/4229)
— до —
癸巳年月日
(4170/4230)
Коптски календар 1249–1250
Корејски календар 3866
Календар Мингуо 379 пред РК
民前379年
Селевкидски календар 1844–1845
Тајландски сончев календар 2076
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1589–1590
 - Шака самват 1455–1456
 - Кали југа 4634–4635
Холоценски календар 11533
Џуче-календар нема (пред 1912)

1533 (MDXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1533. година од новата ера, 533. од вториот милениум, 33. од 16 век и четвртта од 1530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7041 и 7042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5293 и 5294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2286.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1533. година се протега во 4169 и 4170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4229 и 4230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2076. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 939 и 940 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Во 1533 година, шпанскиот колонизатор Франциско Пизаро ја искористил нестабилната политичка ситуација во Тавантинсују и освоил голем дел од империјата.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]