1596

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1596 во разни календари
Грегоријански календар1596
MDXCVI
Ab urbe condita2349
Ерменски календар1045
ԹՎ ՌԽԵ
Асирски календар6346
Балиски календар1517–1518
Бенгалски календар1003
Берберски календар2546
Будистички календар2140
Бурмански календар958
Византиски календар7104–7105
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4292 или 4232
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4293 или 4233
Коптски календар1312–1313
Етиопски календар1588–1589
Еврејски календар5356–5357
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1652–1653
 - Сачка ера1517–1518
 - Кали-југа4696–4697
Холоценски календар11596
Игбоански календар596–597
Ирански календар974–975
Исламски календар1004–1005
Јапонски календарБунроку 5 / Кејчо 1
(慶長元年)
Јавански календар1516–1517
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3929
Мингуо-календар316 пред Р. Кина
民前316年
Нанакшахи128
Тајландски сончев календар2138–2139
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1722 или 1341 или 569
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1723 или 1342 или 570

1596 (MDXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1596 година од новата ера, 596. од вториот милениум, 96. од XVI век и седма од 1590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7104 и 7105 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6346 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5356 и 5357 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2349.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1596 година се протега во 4232 и 4233, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4292 и 4293 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2139. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1004 и 1005 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1596 на Ризницата ?