1520

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1520 г.  во други календари
Грегоријански календар 1520
MDXX
Ab urbe condita 2273
Асирски календар 6270
Бахајски календар -324–-323
Бенгалски календар 927
Берберски календар 2470
Будистички календар 2064
Бурмански календар 882
Византиски календар 7028–7029
Еврејски календар 5280–5281
Ерменски календар 969
ԹՎ ՋԿԹ
Етиопски календар 1512-1513
Игбоански календар 520–521
Ирански календар 898–899
Исламски календар 926–927
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 17
(17年)
Јулијански календар 1520    MDXX
Кинески календар 己卯年月日
(4156/4216)
— до —
庚辰年月日
(4157/4217)
Коптски календар 1236–1237
Корејски календар 3853
Календар Мингуо 392 пред РК
民前392年
Селевкидски календар 1831–1832
Тајландски сончев календар 2063
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1576–1577
 - Шака самват 1442–1443
 - Кали југа 4621–4622
Холоценски календар 11520
Џуче-календар нема (пред 1912)

1520 (MDXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1520. година од новата ера, 520. од вториот милениум, 20. од 16 век и прва од 1520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7028 и 7029 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6270 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5280 и 5281 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2273.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1520. година се протега во 4156 и 4157, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4216 и 4217 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2063. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 926 и 927 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]