1587

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1587 г.  во други календари
Грегоријански календар 1587
MDLXXXVII
Ab urbe condita 2340
Асирски календар 6337
Бахајски календар -257–-256
Бенгалски календар 994
Берберски календар 2537
Будистички календар 2131
Бурмански календар 949
Византиски календар 7095–7096
Еврејски календар 5347–5348
Ерменски календар 1036
ԹՎ ՌԼԶ
Етиопски календар 1579-1580
Игбоански календар 587–588
Ирански календар 965–966
Исламски календар 995–996
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 15
(15年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4223/4283)
— до —
丁亥年月日
(4224/4284)
Коптски календар 1303–1304
Корејски календар 3920
Календар Мингуо 325 пред РК
民前325年
Селевкидски календар 1898–1899
Тајландски сончев календар 2130
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1643–1644
 - Шака самват 1509–1510
 - Кали југа 4688–4689
Холоценски календар 11587
Џуче-календар нема (пред 1912)

1587 (MDLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1587. година од новата ера, 587. од вториот милениум, 87. од 16 век и осма од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7095 и 7096 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6337 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5347 и 5348 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2340.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1587. година се протега во 4223 и 4224, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4283 и 4284 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2130. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 995 и 996 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]