1502

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1502 г.  во други календари
Грегоријански календар 1502
MDII
Ab urbe condita 2255
Асирски календар 6252
Бахајски календар -342–-341
Бенгалски календар 909
Берберски календар 2452
Будистички календар 2046
Бурмански календар 864
Византиски календар 7010–7011
Еврејски календар 5262–5263
Ерменски календар 951
ԹՎ ՋԾԱ
Етиопски календар 1494-1495
Игбоански календар 502–503
Ирански календар 880–881
Исламски календар 907–908
Јапонски календар Бунки 2
(2年)
Јулијански календар 1502    MDII
Кинески календар 辛酉年月日
(4138/4198)
— до —
壬戌年月日
(4139/4199)
Коптски календар 1218–1219
Корејски календар 3835
Календар Мингуо 410 пред РК
民前410年
Селевкидски календар 1813–1814
Тајландски сончев календар 2045
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1558–1559
 - Шака самват 1424–1425
 - Кали југа 4603–4604
Холоценски календар 11502
Џуче-календар нема (пред 1912)

1502 (MDII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1502. година од новата ера, 502. од вториот милениум, 2. од 16 век и трета од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7010 и 7011 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6252 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5262 и 5263 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2255.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1502. година се протега во 4138 и 4139, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4198 и 4199 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2045. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 907 и 908 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

  • На 12 февруари 1502 година Васко де Гама назначен од Протугалскиот крал како Адмирал на Индискиот океал со 20 бродови тргнал на своето второ патување кон Индија.

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]