1517

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1517 во разни календари
Грегоријански календар1517
MDXVII
Ab urbe condita2270
Ерменски календар966
ԹՎ ՋԿԶ
Асирски календар6267
Балиски календар1438–1439
Бенгалски календар924
Берберски календар2467
Будистички календар2061
Бурмански календар879
Византиски календар7025–7026
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4213 или 4153
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4214 или 4154
Коптски календар1233–1234
Етиопски календар1509–1510
Еврејски календар5277–5278
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1573–1574
 - Сачка ера1438–1439
 - Кали-југа4617–4618
Холоценски календар11517
Игбоански календар517–518
Ирански календар895–896
Исламски календар922–923
Јапонски календарЕјшо 14
(永正14年)
Јавански календар1434–1435
Јулијански календар1517
MDXVII
Корејски календар3850
Мингуо-календар395 пред Р. Кина
民前395年
Нанакшахи49
Тајландски сончев календар2059–2060
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1643 или 1262 или 490
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1644 или 1263 или 491

1517 (MDXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1517 година од новата ера, 517. од вториот милениум, 17. од XVI век и осма од 1510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7025 и 7026 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6267 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5277 и 5278 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2270.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1517 година се протега во 4153 и 4154, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4213 и 4214 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2060. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 922 и 923 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1517 на Ризницата ?