Прејди на содржината

1522

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1522 во разни календари
Грегоријански календар1522
MDXXII
Ab urbe condita2275
Ерменски календар971
ԹՎ ՋՀԱ
Асирски календар6272
Балиски календар1443–1444
Бенгалски календар929
Берберски календар2472
Будистички календар2066
Бурмански календар884
Византиски календар7030–7031
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4218 или 4158
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4219 или 4159
Коптски календар1238–1239
Етиопски календар1514–1515
Еврејски календар5282–5283
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1578–1579
 - Сачка ера1443–1444
 - Кали-југа4622–4623
Холоценски календар11522
Игбоански календар522–523
Ирански календар900–901
Исламски календар928–929
Јапонски календарДајеј 2
(大永2年)
Јавански календар1439–1440
Јулијански календар1522
MDXXII
Корејски календар3855
Мингуо-календар390 пред Р. Кина
民前390年
Нанакшахи54
Тајландски сончев календар2064–2065
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1648 или 1267 или 495
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1649 или 1268 или 496

1522 (MDXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1522 година од новата ера, 522. од вториот милениум, 22. од XVI век и трета од 1520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7030 и 7031 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6272 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5282 и 5283 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2275.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1522 година се протега во 4158 и 4159, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4218 и 4219 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2065. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 928 и 929 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1522 на Ризницата ?