Хуан Себастијан Елкано

Од Википедија — слободната енциклопедија


Хуан Себастијан Елкано
Роден(а)Хуан Себастијан Елкано
ок. 1476
Хетарија, Гипузгоа, Кастиља
Починал(а)4 август 1526 (на 49–50 г.)
Tихи океан
Причина за смртНеисхранетост
ЗанимањеИстражувач
ДецаДоминго Елкано III
Потпис

Хуан Себастијан Елкано [1] (понекогаш погрешно напишан дел Кано ; в. 1476 - 4 август 1526 година) бил шпански истражувач со баскиско потекло[2][3] [4] кој го направил првото кружење околу Земјата. По смртта на Магелан на Филипините, Елкано ја презел командата со караванот Викторија од Молучките острови до Санлукар де Барамеда во Шпанија.

И покрај тоа што Магелан не го преживеал патувањето, тој добил поголемо признание за експедицијата отколку што го има Елкано, бидејќи Магелан бил тој што го започнал, бидејќи Португалија сакала да признае португалски истражувач, поради шпанските стравови од баскискиот национализам.[5] Во 2019 година, на 500-годишнината од патувањето, Шпанија и родната Португалија на Магелан поднеле нова заедничка апликација до УНЕСКО за да ја испочитуваат кружната патека.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Elcano y no Cano“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-03-06. Посетено на 2020-02-12.
  2. Totoricagüena, Gloria Pilar (2005). Basque Diaspora: Migration And Transnational Identity. University of Nevada Press. стр. 132. ISBN 9781877802454. Посетено на 12 февруари 2020.
  3. Facaros, Dana; Pauls, Michael (2 September 2008). Cadogan Guide Bilbao & the Basque Lands. New Holland Publishers. стр. 177. ISBN 978-1-86011-400-7. Посетено на 7 January 2013.
  4. Salmoral, Manuel Lucena (1982). Historia general de España y América: hasta fines del siglo XVI. El descubrimiento y la fundación de los reinos ultramarinos. Ediciones Rialp. стр. 324. ISBN 978-84-321-2102-9. Посетено на 12 февруари 2020.
  5. 5,0 5,1 "Who First Circled the Globe? Not Magellan, Spain Wants You to Know".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]