Прејди на содржината

1505

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1505 во разни календари
Грегоријански календар1505
MDV
Ab urbe condita2258
Ерменски календар954
ԹՎ ՋԾԴ
Асирски календар6255
Балиски календар1426–1427
Бенгалски календар912
Берберски календар2455
Будистички календар2049
Бурмански календар867
Византиски календар7013–7014
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4201 или 4141
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4202 или 4142
Коптски календар1221–1222
Етиопски календар1497–1498
Еврејски календар5265–5266
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1561–1562
 - Сачка ера1426–1427
 - Кали-југа4605–4606
Холоценски календар11505
Игбоански календар505–506
Ирански календар883–884
Исламски календар910–911
Јапонски календарЕјшо 2
(永正2年)
Јавански календар1422–1423
Јулијански календар1505
MDV
Корејски календар3838
Мингуо-календар407 пред Р. Кина
民前407年
Нанакшахи37
Тајландски сончев календар2047–2048
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1631 или 1250 или 478
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1632 или 1251 или 479

1505 (MDV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1505 година од новата ера, 505. од вториот милениум, 5. од XVI век и шеста од 1500-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7013 и 7014 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6255 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5265 и 5266 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2258.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1505 година се протега во 4141 и 4142, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4201 и 4202 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2048. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 910 и 911 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1505 на Ризницата ?