1514

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1514 г.  во други календари
Грегоријански календар 1514
MDXIV
Ab urbe condita 2267
Асирски календар 6264
Бахајски календар -330–-329
Бенгалски календар 921
Берберски календар 2464
Будистички календар 2058
Бурмански календар 876
Византиски календар 7022–7023
Еврејски календар 5274–5275
Ерменски календар 963
ԹՎ ՋԿԳ
Етиопски календар 1506-1507
Игбоански календар 514–515
Ирански календар 892–893
Исламски календар 919–920
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 11
(11年)
Јулијански календар 1514    MDXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(4150/4210)
— до —
甲戌年月日
(4151/4211)
Коптски календар 1230–1231
Корејски календар 3847
Календар Мингуо 398 пред РК
民前398年
Селевкидски календар 1825–1826
Тајландски сончев календар 2057
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1570–1571
 - Шака самват 1436–1437
 - Кали југа 4615–4616
Холоценски календар 11514
Џуче-календар нема (пред 1912)

1514 (MDXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1514. година од новата ера, 514. од вториот милениум, 14. од 16 век и петта од 1510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7022 и 7023 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6264 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5274 и 5275 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2267.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1514. година се протега во 4150 и 4151, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4210 и 4211 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2057. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 919 и 920 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]