1518

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1518 г.  во други календари
Грегоријански календар 1518
MDXVIII
Ab urbe condita 2271
Асирски календар 6268
Бахајски календар -326–-325
Бенгалски календар 925
Берберски календар 2468
Будистички календар 2062
Бурмански календар 880
Византиски календар 7026–7027
Еврејски календар 5278–5279
Ерменски календар 967
ԹՎ ՋԿԷ
Етиопски календар 1510-1511
Игбоански календар 518–519
Ирански календар 896–897
Исламски календар 923–924
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 15
(15年)
Јулијански календар 1518    MDXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(4154/4214)
— до —
戊寅年月日
(4155/4215)
Коптски календар 1234–1235
Корејски календар 3851
Календар Мингуо 394 пред РК
民前394年
Селевкидски календар 1829–1830
Тајландски сончев календар 2061
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1574–1575
 - Шака самват 1440–1441
 - Кали југа 4619–4620
Холоценски календар 11518
Џуче-календар нема (пред 1912)

1518 (MDXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1518. година од новата ера, 518. од вториот милениум, 18. од 16 век и деветта од 1510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7026 и 7027 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6268 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5278 и 5279 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2271.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1518. година се протега во 4154 и 4155, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4214 и 4215 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2061. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 923 и 924 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]