1572

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1572 г.  во други календари
Грегоријански календар 1572
MDLXXII
Ab urbe condita 2325
Асирски календар 6322
Бахајски календар -272–-271
Бенгалски календар 979
Берберски календар 2522
Будистички календар 2116
Бурмански календар 934
Византиски календар 7080–7081
Еврејски календар 5332–5333
Ерменски календар 1021
ԹՎ ՌԻԱ
Етиопски календар 1564-1565
Игбоански календар 572–573
Ирански календар 950–951
Исламски календар 979–980
Јапонски календар Генки 3
(3年)
Јулијански календар 1572    MDLXXII
Кинески календар 辛未年月日
(4208/4268)
— до —
壬申年月日
(4209/4269)
Коптски календар 1288–1289
Корејски календар 3905
Календар Мингуо 340 пред РК
民前340年
Селевкидски календар 1883–1884
Тајландски сончев календар 2115
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1628–1629
 - Шака самват 1494–1495
 - Кали југа 4673–4674
Холоценски календар 11572
Џуче-календар нема (пред 1912)

1572 (MDLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1572. година од новата ера, 572. од вториот милениум, 72. од 16 век и трета од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7080 и 7081 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6322 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5332 и 5333 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2325.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1572. година се протега во 4208 и 4209, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4268 и 4269 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2115. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 979 и 980 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]