11 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

11 јуни — 162-риот ден во годината според грегоријанскиот календар (163-ти во престапна година). Остануваат 203 дена до крајот на годината.

Настани:

1994  Виетнам воспостави дипломатски односи со Република Македонија.

Родени:

1431  Едмунд Тјудор — Прв Ерл од Ричмонд.
1572  Бен Џонсон — англиски ренесансен драматург.
1776  Џон Констабл — англиски уметник.
1864  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1876  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1899  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1910  Жак Кусто — француски океанограф.
1912  Вилијам Базиотес — американски сликар.
1939  Џеки Стјуарт — британски автомобилист, трикратен првак во „Формула 1“.
1950  Палиња — бразилски фудбалер.
1951  Маријан Бенеш — југословенски боксер.
1955  Јуриј Седих — советски атлетичар.
1958  Бери Адамсон — англиски поп и рок музичар.
1971  Владимир Грушкин — руски кану-спринтер.
1975  Денис Мацуев — руски пијанист.
1986  Фабио Дуарте — колумбиски велосипедист.
1999  Кај Хаверц — германски фудбалер.

Починале:

1903  Александар Обреновиќкрал на Србија.
1949  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1968  Иван Рибар — југословенски политичар.
1970  Александар Керенски — руски политичар.
1979  Џон Вејн — американски глумец.
2012  Теофило Стивенсон — кубански боксер.
2013  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
2015  Орнет Колмен — американски џез-музичар.