Фабио Дуарте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фабио Дуарте
Дуарте на Бриселскиот велосипедски класик 2014
Лични податоци
Цело имеФабио Андрес Дуарте Аревало
Роден11 јуни 1986 (1986-06-11) (36 г.)
Факататива,  Колумбија
Висина1,66 м
Маса55 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Манзана Постобон
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2003–2006
2006
Колумбиска репрезентација
Орбител-ЕПМ
Професионални клубови
2007
2008–2010

2011
2012–2015
2016-2017
2018-
Диквиџовани-Селе Италија
Колумбија ес Пасион–Колдепортес
Геокс-ТМЦ
Колумбија-Колдепортес
ЕПМ-УНЕ–Ареа Метрополитана
Тим Манзана Постобон
Значајни победи
Светски друмски првенства под 23 години 2008
Последна промена
3 септември 2018

Фабио Андрес Дуарте Аревало (шпански: Fabio Andrés Duarte Arevalo; р. 11 јуни 1986) — колумбиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Манзана Постобон.[1]

Најпознат е по победата на Светското друмско првенство под 23 години. Исто така, одлични резултати имал на Џиро д’Италија 2013, кога завршил втор зад Винченцо Нибали на етапата 20 и на Џиро д’Италија 2014, кога завршил втор зад сонародникот Хулијан Аредондо на етапата 18.

Тој е помлад брат на Алваро Дуарте, кој е исто така професионален велосипедист.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1.  Колумбија Национално јуниорско велодромско првенство - Поединечна потера
2.  Колумбија Национално јуниорско велодромско првенство - Медисон
2005
1. Вуелта а ла Сабана
1. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Пролог
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2006
1. Краен пласман Класика Насионал Сјудад де Анапоима
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1.  Колумбија Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Класика Интернасионал де Тулкан
1. Пролог
1. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Пролог Класика Насионал Марко Фидел Суарез
1. Етапа 10 (ТТТ) Вуелта а Колумбија
2007
1. Етапа 12 Вуелта а Колумбија
2008
1. Етапа 2 Сиркуито де Комбита
1. Етапа 2 Класика Насионал Сјудад де Анапоима
1. Пролог Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Светско друмско првенство под 23 години
2009
1. Краен пласман Класика Интернасионал де Тулкан
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Вуелта а Колумбија
1. Краен пласман Тур де Пиринеи
1. Етапа 2
2010
1. Етапа 2 Класика Насионал Сјудад де Анапоима
1. Етапа 4 Вуелта Сиклиста Астурија
1. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 4
Вуелта а Колумбија
1. Етапа 5
1. Етапа 12
2011
1. Етапа 3 Џиро дел Трентино
2012
1. Копа Сабатини
1. Пролог Вуелта а Колумбија
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2014
4. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 3
10. Краен пласман Критериум Интернационал
2015
1. Jersey granate.svg Планински пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey red.svg Планински пласман Вуелта а Бургос
2016
4. Краен пласман Вуелта а Колумбија
2018
2. Краен пласман Вуелта Сиклиста Комунидад де Мадрид

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро СО 28 28
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 39 67

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Manzana Postobon confirms 2018 squad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 ноември 2017. Посетено на 29 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]