Јетсе Бол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јетсе Бол
Бол на Ронде ван Лимбург 2015
Лични податоци
Цело имеЈетсе Бол
Роден8 септември 1989(1989-09-08)(34 г.)
Авенхорн,  Холандија
Висина1,84 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2011
2010
2011
Рабобанк Континентал Тим
Рабобанк (стажант)
Рабобанк (стажант)
Професионални клубови
2012–2014
2015–2016
2017–2018
2018-
Рабобанк
Велосипедски тим Де Ријке
Тим Манзана Постобон
Бургос БХ
Последна промена
23 декември 2018

Јетсе Бол (холандски: Jetse Bol; р. 8 септември 1989) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[1]

Како младо момче, Бол бил талентиран скијач на мраз, но подоцна се префрлил во велосипедизмот; Бол повеќе е насочен кон класичните трки, како Париз-Рубе.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Краен пласман Трка Олимпија
4. Краен пласман Букл де ла Мајен
2010
1. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 2а
5. Краен пласман Тур де Норманди
1. Етапа 1
5. Париз-Рубе за млади
6. Фландриско првенство
8. Краен пласман Тур де Бретањ
1. Етапа 1
2011
1. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 1
1. Етапа 6
2. Омлоп дер Кемпен
3. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
4. Краен пласман Тур де Бретањ
1. Етапа 1
1. Етапа 3
5. Стер ван Зволе
6. Класик де л’Индре
7. Ронде ван Дренте
7. Париз-Рубе за млади
2012
10. ГП Рајмонд Импанис
2013
7. Бинше-Шиме-Бинше
10. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
2015
1. Етапа 3 Трка Олимпија
2017
6. Пруеба Вилјафранка де Орисија
7. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2018
Награда за борбеност на етапа 18 на Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 156
Тур
Вуелта 69 101

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Manzana Postobon confirms 2018 squad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 ноември 2017. Посетено на 29 јануари 2018.
  2. „Jetse Bol Profile“. CyclingShorts. 2012 CyclingShorts. Посетено на 20 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]