Колумбија (велосипедска екипа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колумбија
Инфомации за тимот
UCI кодCOL
ЛоциранИталија
Основан2012 (2012)
Распуштен2015
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиВилиер[1]
Клучни кадри
Извршен директорКлаудио Корти
Спортски директорВалерио Тебалди
Историја на тимското име
2012
2013–2015
Колумбија-Колдепортес
Колумбија
Дрес на Колумбија (велосипедска екипа)
Дрес на Колумбија (велосипедска екипа)

Дрес

Колумбија (кратенка според UCI: COL) — поранешна колумбиска професионална континентална велосипедска екипа со седиште во Адро (Италија). Настапувала во континенталните трки и трките од Светската турнеја, на кои добивала специјална покана.[2]

Во јануари 2012 година било објавено дека екипата добила покана на италијанските класични трки Тирено-Адријатико, Милано-Санремо и Џиро ди Ломбардија.[3] Тие биле повикани да возат на Џиро д’Италија 2013.[4] Екипата била исто така повикана и на Џиро д’Италија 2014,[5] каде во текот на десеттата етапа на трката, членовите на екипата носела бела лента, во спомен на луѓето кои загинале во пожар на автобус во Колумбија.[6] Во 2015 година биле повикани на Вуелта а Еспања по првпат.[7]

Во октомври 2015 година, екипата објавила дека се распаѓаат и дека нема да учествуваат во сезоната 2016, наведувајќи недостиг на спонзорства од колумбиското министертсво за спорт.[8]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 31 јануари 2015.
Велосипедист Датум на раѓање
 Едвин Авила (КОЛ) 21 декември 1989(1989-12-21)(34 г.)
 Хуан Пабло Валенсија (КОЛ) 2 мај 1988(1988-05-02)(36 г.)
 Едвард Дијаз (КОЛ) 19 август 1994(1994-08-19)(29 г.)
 Фабио Дуарте (КОЛ) 11 јуни 1986(1986-06-11)(37 г.)
 Леонардо Дуке (КОЛ) 10 април 1980(1980-04-10)(44 г.)
 Алекс Кано (КОЛ) 13 март 1983(1983-03-13)(41 г.)
 Хорхе Кастибланко (КОЛ) 24 ноември 1988(1988-11-24)(35 г.)
 Карлос Кинтеро (КОЛ) 5 март 1986(1986-03-05)(38 г.)
 Даниел Фелипе Мартинес (КОЛ) 25 април 1996(1996-04-25)(28 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Хуан Себастијан Молано (КОЛ) 11 април 1994(1994-04-11)(30 г.)
 Дарвин Пантоха (КОЛ) 25 септември 1990(1990-09-25)(33 г.)
 Џонатан Паредес (КОЛ) 4 април 1989(1989-04-04)(35 г.)
 Валтер Педреза (КОЛ) 27 ноември 1981(1981-11-27)(42 г.)
 Брајан Рамирес (КОЛ) 20 ноември 1992(1992-11-20)(31 г.)
 Карлос Рамирес (КОЛ) 26 октомври 1994(1994-10-26)(29 г.)
 Мигел Анхел Рубијано (КОЛ) 3 октомври 1984(1984-10-03)(39 г.)
 Кајетано Сармиенто (КОЛ) 28 март 1987(1987-03-28)(37 г.)
 Родолфо Торес (КОЛ) 21 март 1987(1987-03-21)(37 г.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Colombia Coldeportes' Bianchi Sempre unveiled“. blog.wilier.it. Архивирано од изворникот на 2014-05-08. Посетено на 27 февруари 2013.
  2. Алекс Хиндс (16 декември 2011). „Jairo Clopatofsky: Leading A Different Type Of Colombian Revolution“. Cyclingnews.com. Посетено на 31 декември 2011.
  3. „Corti Still Aiming For Tour, Vuelta After Giro D'Italia Miss“. Cyclingnews.com. 4 ноември 2011. Посетено на 10 јануари 2012.
  4. „Bardiani, Colombia And Fantini Vini Secure Giro D'Italia Wild Card Invitations“. Cyclingnews.com. 20 декември 2012. Посетено на 8 јануари 2013.
  5. Рајан, Бери (16 јануари 2014). „Bardiani-CSF, Colombia and YellowFluo handed Giro d'Italia wildcard invitations“. Cyclingnews. Future plc. Посетено на 21 мај 2014.
  6. Акселгард, Емил (20 мај 2014). „A day of mourning for Colombia“. CyclingQuotes. Посетено на 21 мај 2014.
  7. „Wildcard teams announced for Vuelta a España“. cyclingtips.com.au. 20 март 2015. Посетено на 20 март 2015.
  8. http://www.cyclingnews.com/news/colombia-coldeportes-team-forced-to-fold/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]