Леонардо Дуке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонардо Дуке
Дуке на Светското друмско првенство 2009
Лични податоци
Цело имеЛеонарод Фабио Дуке
Роден10 април 1980(1980-04-10)(44 г.)
Кали,  Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубКолумбија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Велодромски велосипедизам (порано)
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2003

2004
Аквардиенте Антиокењео-Лотерија де Меделјин
Шоколад Жак-Винкор Никсдорф (стажант)
Професионални клубови
2004–2005
2006–2012
2013-
Џартази Гранвил Тим
Кофидис
Колумбија
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2007)
Последна промена
3 април 2016

Леонардо Фабио Дуке (шпански: Leonardo Fabio Duque; р. 10 април 1980) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Колумбија.[1] По деветнаесеттата етапа на Тур де Франс 2009, Дуке бил прогласен за најборбен возач на етапата, откако бил агресивен во бегството. Во 2011 година станал првиот колумбиски велосипедисти кој ги заврши калдрмисаните еднодневни класични трки, Трка околу Фландрија и Париз-Рубе.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
2. Светски велодромски куп - екипна потера
2003
Национални велодромски првенства
1. Бодовна трка
1. Медисон
1. Скреч
2. Панамерикански игри - медисон
3. Панамерикански игри - бодовна трка
Вуелта а Гватемала
1. Етапа 6
1. Етапа 11
2004
1. ГП де ла Вил де Пераншис
1. Етапа 3 Вуелта а Колумбија
2005
1. Друјвенкурс
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
2006
1. Краен пласман Тур ди Лимузен
6. Париз-Камемберт
2007
1. Етапа 16 Вуелта а Еспања
3. Букл де л’Олн
2008
1. Етапа 4 Средоземна трка
7. ГП Мигел Индураин
2009
4. Трофео Калвија
5. Париз-Камемберт
2010
1. Шоле-По де Лоара
2. Тур ди Финистер
3. Тур ди Дуа
4. ГП Западна Франција
5. Париз-Камемберт
7. ГП Монтреал
2011
4. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
5. Гран Премио ди Лугано
7. Тур де ла Сом
2012
4. Е3 Харелбеке
3. Краен пласман Тур де Пикарди
2013
1. Гран Премио Бруно Бегели
1. Етапа 1 Тур де л’Ен
6. Рома Максима
10. Гран при де Фурмје
2014
1. Спринтерски пласман Џиро дел Трентино
2015
5. Гран Премио Бруно Бегели
8. Копа Сабатини

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Џиро 47 47 63 79 78
Тур 53 94 121
Вуелта 80 53 67 32 80 60

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Колумбија (COL) - КОЛ“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-31. Посетено на 31 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Возачи во Колумбија