Класик Бретања

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ГП Западна Франција)
Класик Бретања
За трката
Датумкрајот на август
РегионПлуе, Франција
Месно имеBretagne Classic (француски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторComité des Fêtes de Plouay
Историја
Прво одржување1931 (1931)
Одржувања83 (до 2019)
Прв победник Франсоа Фав (ФРА)
Најмногу победи10 возачи со 2 победи
Неодамнешен победник Сеп Ванмарке (БЕЛ)

Класик Бретања (порано позната како: Гран при де Плуе Западна Франција и ГП Западна Франција) — позната еднодневна велосипедска трка, која годишно се одржува на крајот на летото околу патека низ бретанското село Плуе од 1931 година. Првично, наречена Гран при де Плуе, станала дел од UCI ProTour од започнувањето на ова натпреварување во 2005 и во 2009 година станала еден од настаните во кои бодовите се важат и за Светската турнеја. Од 1989 година, трката е позната како ГП Западна Франција.

Победниците на списокот најчесто се француски возачи (види подолу). Првиот нефранцуски победник на трката бил Холанѓанецот Фритс Пирард во 1979 година, вториот бил Шон Кели од Ирска во 1984 година итн.

Победници[уреди | уреди извор]

Година Земја Возач Екипа
1931  Франција Фав, ФрансоаФрансоа Фав
1932  Франција Боно, ФилипФилип Боно
1933  Франција Боно, ФилипФилип Боно
1934  Франција Туло, ЛусиенЛусиен Туло
1935  Франција ле Дили, ЖанЖан ле Дили
1936  Франција Коган, ПјерПјер Коган
1937  Франција Госмат, Жан-МариЖан-Мари Госмат
1938  Франција Клорек, ПјерПјер Клорек
1945  Франција Тасин, ЕлојЕлој Тасин
1946  Франција ле Страт, АнжАнж ле Страт
1947  Франција Лувио, РејмонРејмон Лувио
1948  Франција Тасин, ЕлојЕлој Тасин
1949  Франција Одер, АрманАрман Одер
1950  Франција Одер, АрманАрман Одер
1951  Франција Геринел, ЕмилЕмил Геринел
1952  Франција Геринел, ЕмилЕмил Геринел
1953  Франција Блусон, СержСерж Блусон
1954  Франција Анзил, УгоУго Анзил
1955  Франција Петижан, ЖанЖан Петижан
1956  Франција Хуо, ВалентинВалентин Хуо
1957  Франција Витре, ИсакИсак Витре
1958  Франција Генче, ЖанЖан Генче
1959  Франција Крен, ЕмануелЕмануел Крен
1960  Франција Ферер, УберУбер Ферер
1961  Франција Пико, ФернанФернан Пико
1962  Франција Генче, ЖанЖан Генче
1963  Франција Пико, ФернанФернан Пико
1964  Франција Бурле, ЖанЖан Бурле
1965  Франција Госдуф, ФрансоаФрансоа Госдуф
1966  Франција Мазо, КлодКлод Мазо
1967  Франција Амон, ФрансоаФрансоа Амон
1968  Франција Журден, ЖанЖан Журден
1969  Франција Журден, ЖанЖан Журден
1970  Франција Маркарини, ЖанЖан Маркарини
1971  Франција Дангулауме, Жан-ПјерЖан-Пјер Дангулауме
1972  Франција Було, РобертРоберт Було
1973  Франција Ларго, Жан-КлодЖан-Клод Ларго
1974  Франција Мартин, РејмонРејмон Мартин
1975  Франција Гујмар, КирилКирил Гујмар
1976  Франција Босис, ЖакЖак Босис
1977  Франција Босис, ЖакЖак Босис
1978  Франција Вилмијан, Пјер-РејмонПјер-Рејмон Вилмијан
1979  Холандија Пирард, ФритсФритс Пирард
1980  Франција Фриу, ПатрикПатрик Фриу
1981  Франција Дукло-Ласал, ЖилберЖилбер Дукло-Ласал
1982  Франција Кастенг, ФрансоаФрансоа Кастенг
1983  Франција Базо, ПјерПјер Базо
1984  Ирска Кели, ШонШон Кели
1985  Франција Гујо, ЕрикЕрик Гујо
1986  Франција Гајан, МартијалМартијал Гајан
1987  Франција Дукло-Ласал, ЖилберЖилбер Дукло-Ласал
1988  Франција Леблан, ЛукЛук Леблан
1989  Франција Колоти, Жан-КлодЖан-Клод Колоти
1990  Франција Корниле, БруноБруно Корниле
1991  Франција лас Кувас, Арман деАрман де лас Кувас
1992  Франција Пенсек, РонанРонан Пенсек
1993  Франција Клавирола, ТиериТиери Клавирола
1994  Молдавија Чмил, АндрејАндреј Чмил
1995  Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман
1996  Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук
1997  Италија Феригато, АндреаАндреа Феригато
1998  Франција Ерве, ПаскалПаскал Ерве
1999  Франција Менгин, КристофКристоф Менгин
2000  Италија Бартоли, МишелМишел Бартоли
2001  Белгија Матан, НикоНико Матан
2002  Обединето Кралство Хант, ЏеремиЏереми Хант Бигмат-Обер 93
2003  Франција Фликингер, АндиАнди Фликингер Аг2р Превојанс
2004  Франција Рус, ДидиеДидие Рус Бриош Ла Буланжер
2005  САД Хинкапи, ЏорџЏорџ Хинкапи Дискавери Канал
2006  Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали Ликвигас
2007  Франција Веклер, ТомаТома Веклер Буиг Телеком
2008  Франција Федриго, ПјерикПјерик Федриго Буиг Телеком
2009  Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс Сервело ТестТим
2010  Австралија Гос, МетјуМетју Гос Тим ХТЦ-Колумбија
2011  Словенија Боле, ГрегаГрега Боле Лампре-ИСД
2012  Норвешка Боасон Хаген, ЕдвалдЕдвалд Боасон Хаген Тим Скај
2013  Италија Поцато, ФилипоФилипо Поцато Лампре-Мерида
2014  Франција Шаванел, СилвенСилвен Шаванел ИАМ Сајклинг
2015  Норвешка Кристоф, АлександерАлександер Кристоф Катјуша
2016  Белгија Насен, ОливерОливер Насен ИАМ Сајклинг
2017  Италија Вивијани, ЕлијаЕлија Вивијани Тим Скај
2018  Белгија Насен, ОливерОливер Насен АГ2Р-Ла Мондијал
2019  Белгија Ванмарке, СепСеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
2  Филип Боно (ФРА) 1932 + 1933
 Елоа Тасен (ФРА) 1945 + 1948
 Арман Одер (ФРА) 1949 + 1950
 Емил Герин (ФРА) 1951 + 1952
 Жан Генше (ФРА) 1958 + 1962
 Фернан Пино (ФРА) 1961 + 1963
 Жан Журден (ФРА) 1968 + 1969
 Жак Босис (ФРА) 1976 + 1977
 Жилбер Дикло-Ласал (ФРА) 1981 + 1987
 Оливер Насен (БЕЛ) 2016 + 2018

Победи по држава[уреди | уреди извор]

Победи Држава
62  Франција
6  Италија
5  Белгија
2 Австралија Австралија
 Норвешка
1  Ирска
 Молдавија
 Холандија
 Швајцарија
 Словенија
 Обединето Кралство
 САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]