Пјерик Федриго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјерик Федриго
Федриго на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело име Пјерик Федриго
Прекар Носот (Ле Не)
Роден 30 ноември 1978 (1978-11-30) (39 г.)
Марманд, Франција
Висина 1,72 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Фортунео-Самсик
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2002–2004
2005–2010
2011–2014
2015-
Кредит Агрикол
Буиг Телеком
ФДЖ
Бретањ-Сеше анвиронман
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
4 индивидуални етапи (2006, 2009, 2010, 2012)

Етапни трки

Четири дена Денкерк (2005)
Критериум Интернационал (2010)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2005)
ГП Западна Франција (2008)
Последна промена
19 декември 2015

Пјерик Федриго (француски: Pierrick Fédrigo; р. 30 ноември 1978 во Марманд) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик. Тој бил француски национален друмски првак во 2005 година и има освоено четири етапи на Тур де Франс.

Кариера[уреди | уреди извор]

Федриго ја освоил етапата 14 во Гап во 2006, етапата 9 во Тарб во 2009 и две етапи во По: етапата 16 во 2010 и етапата 15 на изданието во 2012. На изданието во 2010 бил дел од избрана група, која се искачила на две искачувања од екстра категорија и едно искачување од втора категорија. Тој се борел со останатите седум членови на бегството, вклучувајќи го Ленс Армстронг и победил.[1] Федриго освоил исто така и неколку трки, вклучувајќи ги Четири дена Денкерк во 2005 и Критериум Интернационал во 2010. Неговиот прекар е „le nez de Marmande“ (Носот на Марманд) поради неговиот препознатлив нос. Во септември 2014 година, Бретањ-Сеше Енвиронемент објавиле дека потпишале со Федриго за 2015 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. Етапа 4 Тур ду Лимузен
1. Етапа 3 Париз-Корез
2003
1. Етапа 6 Тур де л’Авенир
2004
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 2
2005
1. Национален друмски првак
1. Краен пласман Четири дена Денкерк
1. Шоле-По де Лоара
2006
1. Етапа 14 Тур де Франс
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 1
2008
1. Етапа 4 Четири дена Денкерк
1. Етапа 3 Волта а Каталуња
2009
1. Етапа 5 Четири дена Денкерк
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 9 Тур де Франс[3]
2010
1. Етапа 16 Тур де Франс
1. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Етапа 1
1. Бодовен пласман
2011
2. Гран при Монтреал
2. ГП де Плимелек-Морбијан
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2012
1. Етапа 15 Тур де Франс
2. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Етапа 3
6. Краен пласман Четири дена Денкерк
2013
1. Париз-Камемберт
4. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
6. Краен пласман Етоал де Бесеже
7. Краен пласман Тур де Лимузен
8. Краен пласман Критериум Интернационал
9. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2014
4. Шоле-По де Лоара
10. Ла Дром Класик
10. Гран при де Плимелек-Морбијан
2015
1. Шоле-По де Лоара
2. Париз-Камемберт
4. Краен пласман Критериум Интернационал
9. Краен пласман Сиркут Сиклист Сарт

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур СО 76 46 29 84 32 56 57 48 59 52
Jersey red.svg Вуелта СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fedrigo holds off Lance to win Stage 16“, „FOXSports“, FOXSports.com, 22 јули 2010 (посет. 28 ноември 2012 г).
  2. Косинс, Питер (10 септември 2014). „Бретањ потпиша со Федриго како дел од проширувањето на екипата“. http://www.cyclingnews.com/news/bretagne-sign-fedrigo-as-team-expands. посет. 4 октомври 2014 г. 
  3. „Федриго триумфирал на деветтата етапа“. BBC Sport. 12 јули 2009. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8146748.stm. посет. 13 јули 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]