Милано-Санремо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милано-Санремо
Milan – San Remo logo.png
За трката
Датумсредина на март
Регионсеверозападна Италија
Месно имеMilano–Sanremo (италијански)
ПрекарПролетен класик
La classica di Primavera (италијански)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторRCS Sport
Директор на тркатаМауро Вењи
Историја
Прво издание1907 (1907)
Изданија110 (до 2019)
Прв победник Лисјен Пети-Бретон (ФРА)
Најмногу победи Еди Меркс (БЕЛ) (7 победи)
Неодамнешен победник Жилијан Алафилип (ФРА)

Милано-Санремо (италијански: Milano–Sanremo), или уште наречен „Пролетен класик“ („la classica di Primavera“) — годишна велосипедска трка помеѓу Милано и Санремо. Таа е најдолга професионална еднодневна трка со 298 километри. Првата трка била одржана во 1907, кога победил Лусиен Пети-Бретон. Денес е една од монументалните трки во европскиот велосипедизам, а резултатите се вреднуваат кон Светската турнеја; до 2007 била дел од UCI ProTour. Од 1999 до 2005, женската трка, Примавера Роса била организирана заедно со машката, но на пократко растојание.

Милано-Санремо често е нарекувана и спринтерски класик, додека неговата братска италијанска трка Џиро ди Ломбардија, која се одржува наесен е планински класик.

Историја[уреди | уреди извор]

Во раните години, главната потешкотија била Пасо дел Турчино, но кога велосипедизмот станал попрофесионален, искачувањето било премногу далеку од целта за да биде одлучувачко. Во 1960 Поџо, неколку километри пред целта, бил воведен. Во 1982 Кипреса, близу Империја бил додаден. Другите ридови се 'капи', Капо Меле, Капо Берта и Капо Серво. Од 2008 организаторите го додале 'Ле Мани', помеѓу Турчино и 'капи'. 'Турчино' и 'Мани' се подолги искачувања, додека 'капи', Кипреа и Поџио се пократки. Сите искачувања се прилично лесни. Поради тоа, трката најчесто завршува во масовен спринт.

Најуспешен возач е Еди Меркс; тој победил седум пати (рекорден број на победи во една класична трка). Неодамна, најуспешен возач е Ерик Цабел кој победил четири пати и загубил во 2004 од Оскар Фреир единствено поради тоа што ги подигнал рацете да прослави прерано. Трката била вовед во серијата на Друмски светски куп UCI, додека серијата не беше заменета од UCI ProTour во 2005.

Движење[уреди | уреди извор]

Како најдолга професионална еднодневна трка, Милано-Санремо е необичен тест на издржливост рано во сезоната. Често е освојувана, не од најбрзиот спринтер, туку од најспремниот. Кипреса и Поџио ги спречуваат многу спринтери да останат со главната група.

И покрај нејзиниот рамен терен и долгиот крај, спринтерските тимови се откажуваат од време на време поради нападите на последните ридови. Добри примери се Лорен Жалабер и Маурицио Фондрист, кои побегнале во 1995 и останале сè до крајот. Во 2003, Паоло Бетини нападнал со неколку возачи, кои сите останале напред и во 2006 Филипо Поцато и Алесандро Балан нападнал на последниот рид и останал исто така напред. Најбрзата Милано-Санремо се возела во 1990. Џани Буњо поставил 6 часа, 25 минути и 6 секунди, со победа од 4 секунди над Ролф Гелц. Ова беше во просек од 45,8 километри/на час. Во 2006 , групата дошла блиску до 6ч 29 м 41с, победувајќи Филипо Поцато. Екстремите на трката се 12h 24 m во 1910, во снежна бура.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1907 Франција Пети-Бретон, ЛусиенЛусиен Пети-Бретон (ФРА)
1908 Белгија Хауверт, Кирил ванКирил ван Хауверт (БЕЛ) Алсион-Данлоп
1909 Италија Гана, ЛуиџиЛуиџи Гана (ИТА)
1910 Франција Кристоф, ЈуџинЈуџин Кристоф (ФРА) Алсион-Данлоп
1911 Франција Гаригу, ГуставГустав Гаригу (ФРА) Алсион-Данлоп
1912 Франција Пелисие, АнриАнри Пелисие (ФРА) Алсион-Данлоп
1913 Белгија Дефраје, ОдилОдил Дефраје (БЕЛ) Алсион-Соли
1914 Италија Агостони, УгоУго Агостони (ИТА) Бјанчи
1915 Италија Корлаита, ЕциоЕцио Корлаита (ИТА)
1916 нема трка
1917 Италија Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА) Бјанчи
1918 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА) Бјанчи
1919 Италија Гремо, АнџелоАнџело Гремо (ИТА)
1920 Италија Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА)
1921 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА)
1922 Италија Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро (ИТА)
1923 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА)
1924 Италија Линари, ПјетроПјетро Линари (ИТА)
1925 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА)
1926 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА)
1927 Италија Чеси, ПјетроПјетро Чеси (ИТА)
1928 Италија Џирарденго, КостантКостант Џирарденго (ИТА)
1929 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано
1930 Италија Мара, МишелМишел Мара (ИТА) Бјанчи
1931 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА)
1932 Италија Бове, АлфредоАлфредо Бове (ИТА) Бјанчи
1933 Италија Гера, ЛеаркоЛеарко Гера (ИТА)
1934 Белгија Демујсере, ЏефЏеф Демујсере (БЕЛ)
1935 Италија Олмо, ЏузепеЏузепе Олмо (ИТА) Бјанчи
1936 Италија Варето, АнџелоАнџело Варето (ИТА)
1937 Италија дел Канција, ЦезарЦезар дел Канција (ИТА)
1938 Италија Олмо, ЏузепеЏузепе Олмо (ИТА) Бјанчи
1939 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1940 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1941 Италија Фавали, ПјериноПјерино Фавали (ИТА)
1942 Италија Леони, АдолфоАдолфо Леони (ИТА) Бјанчи
1943 Италија Синели, СиноСино Синели (ИТА) Бјанчи
1944 нема трка
1945 нема трка
1946 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанчи
1947 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1948 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанчи
1949 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанчи-Урсус
1950 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1951 Франција Бобе, ЛуисонЛуисон Бобе (ФРА)
1952 Италија Петручи, ЛоретоЛорето Петручи (ИТА) Бјанчи-Пирели
1953 Италија Петручи, ЛоретоЛорето Петручи (ИТА) Бјанчи-Пирели
1954 Белгија Стенберген, Рик ванРик ван Стенберген (БЕЛ)
1955 СССР Пумукин, ВладимирВладимир Пумукин (СССР)
1956 Белгија Брујн, Фред деФред де Брујн (БЕЛ)
1957 Шпанија Побле, МигуелМигуел Побле (ШПА)
1958 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ)
1959 Шпанија Побле, МигуелМигуел Побле (ШПА)
1960 Франција Приват, РенеРене Приват (ФРА)
1961 Франција Пулидор, РајмонРајмон Пулидор (ФРА)
1962 Белгија Демс, ЕмилЕмил Демс (БЕЛ)
1963 Франција Грусар, ЈозефЈозеф Грусар (ФРА)
1964 Обединето Кралство Симпсон, ТомТом Симпсон (ВБР) Пежо-БП
1965 Холандија Хартог, Ари денАри ден Хартог (ХОЛ)
1966 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Пежо-БП Мишелин
1967 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Пежо-БП Мишелин
1968 Германија Алтих, РудиРуди Алтих (ГЕР)
1969 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ)
1970 Италија Данчели, МишелМишел Данчели (ИТА) Молтени
1971 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1973 Белгија де Флеминк, РоџерРоџер де Флеминк (БЕЛ)
1974 Италија Гимонди, ФелисФелис Гимонди (ИТА) Бјанчи-Кампањоло
1975 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1976 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени-Кампањоло
1977 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ)
1978 Белгија де Флеминк, РоџерРоџер де Флеминк (БЕЛ)
1979 Белгија де Флеминк, РоџерРоџер де Флеминк (БЕЛ)
1980 Италија Гаваци, ПјериноПјерино Гаваци (ИТА)
1981 Белгија де Волф, АлфонсАлфонс де Волф (БЕЛ)
1982 Франција Гомез, МаркМарк Гомез (ФРА) Волбер
1983 Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА)
1984 Италија Мосер, ФранческоФранческо Мосер (ИТА)
1985 Холандија Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ)
1986 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Скил-Сем Кас
1987 Швајцарија Мехлер, ЕрихЕрих Мехлер (ШВА) Карера џинс-Вагабонд
1988 Франција Фињон, ЛоренЛорен Фињон (ФРА) Систем У-Џитан
1989 Франција Фињон, ЛоренЛорен Фињон (ФРА) Супер У-Рели-Фиат
1990 Италија Буњо, ЏаниЏани Буњо (ИТА) Шато д'О
1991 Италија Чијапучи, КлаудиоКлаудио Чијапучи (ИТА) Карера џинс-Вагабонд
1992 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Фестина
1993 Италија Фондрист, МаурициоМаурицио Фондрист (ИТА) Лампре-Полти
1994 Италија Фурлан, ЏорџоЏорџо Фурлан (ИТА) Гевис-Балан
1995 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ONCE
1996 Италија Коломбо, ГабриелГабриел Коломбо (ИТА) Gewiss-Playbus
1997 Германија Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
1998 Германија Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
1999 Белгија Чмил, АндрејАндреј Чмил (БЕЛ) Лото-Мобистар
2000 Германија Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
2001 Германија Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
2002 Италија Циполини, МариоМарио Циполини (ИТА) Аква & Сапоне-Кантина Толо
2003 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Давитамон
2004 Шпанија Фреир, ОскарОскар Фреир (ШПА) Рабобанк
2005 Италија Петаки, АлесандроАлесандро Петаки (ИТА) Фаса Бортоло
2006 Италија Поцато, ФилипоФилипо Поцато (ИТА) Квик Степ-Инерџетик
2007 Шпанија Фреир, ОскарОскар Фреир (ШПА) Рабобанк
2008 Швајцарија Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Тим ЦСЦ
2009 Обединето Кралство Кевендиш, МаркМарк Кевендиш (ВБР) Тим Колумбија-Хај Роад
2010 Шпанија Фреир, ОскарОскар Фреир (ШПА) Рабобанк
2011 Австралија Гос, МетМетју Гос (АВС) ХТЦ-Хајроад
2012 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ
2013 Германија Чолек, ГералдГералд Чолек (ГЕР) МТН Кубека
2014 Норвешка Кристоф, АлександерАлександер Кристоф (НОР) Катјуша
2015 Германија Дегенколб, ЏонЏон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин
2016 Франција Демар, АрноАрно Демар (ФРА) ФДЖ
2017 Полска Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај
2018 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида
2019 Франција Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип (ФРА) Квик-Степ Флорс

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
7  Еди Меркс (БЕЛ) 1966, 1967, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976
6  Костанте Џирарденго (ИТА) 1918, 1921, 1923, 1925, 1926, 1928
4  Џино Бартали (ИТА) 1939, 1940, 1947, 1950
 Ерик Цабел (ГЕР) 1997, 1998, 2000, 2001
3  Фаусто Копи (ИТА) 1946, 1948, 1949
 Роже де Влеминк (БЕЛ) 1973, 1978, 1979
 Оскар Фреире (ШПА) 2004, 2007, 2010
2  Гаетано Белони (ИТА) 1917, 1920
 Алфредо Бинда (ИТА) 1929, 1931
 Џузепе Олмо (ИТА) 1935, 1938
 Лорето Петручи (ИТА) 1952, 1953
 Мигел Побле (ШПА) 1957, 1959
 Лорен Фињон (ФРА) 1988, 1989
 Шон Кели (ИРС) 1986, 1992
  • Возачите со закосени букви се сè уште активни.

Победници по националност[уреди | уреди извор]

Победи Земја
51  Италија
20  Белгија
14  Франција
7  Германија
5  Шпанија
3  Холандија
2 Австралија Австралија
 Обединето Кралство
 Ирска
 Швајцарија
1  Норвешка
 Полска

Рекорди[уреди | уреди извор]

  • Најмногу победи
    • Еди Меркс (7)
    • Костант Џирарденго (6)
    • Џино Бартали, Ерик Цабел (4)
    • Фаусто Копи, Роџер де Флеминк, Оскар Фреир (3)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]