Прејди на содржината

Светска турнеја на UCI 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска турнеја на UCI 2013
Трето издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
МестаЕвропа, Канада, Австралија и Кина
Трки29
Прваци
Поединечен пласманХоаким Родригес (Катјуша)
Екипен пласманМовистар Тим
Државен пласман Шпанија
2012
2014


Светска турнеја на UCI 2013 — петто издание на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009. Серијата започнала со Тур Даун Андер.

Екипи[уреди | уреди извор]

Деветнаесет UCI World Tour екипи (или уште наречени UCI ProTeam) ќе се натпреваруваат во Светската турнеја, заедно со професионалните континентални екипи или националните состави, и ќе можат да настапат на секоја трка од серијата. ProTeam екипите, кои се обврзани да земат учество на сите трки, се:

Аргос-Шимано биле унапредени во врвната дивизија на екипите за оваа сезона, додека Катјуша прилично контроверзно биле отстранети од групата на елитни екипи. На 15 февруари 2013, Арбитражниот суд за спорт ја потврдил жалбата на Катјуша за одлуката на UCI да не му даде лиценца за Светската турнеја. Поради тоа, сега UCI морал да одлучи дали ќе издаде нова 19 лиценца или пак ќе повлече една од лиценците на моменталните ProTeam екипи.[1] На 18 февруари 2013, UCI потврдил дека ќе дозволат да има 19 екипи на овогодинешната Светска турнеја. Ова ќе предизвика трките, како што е Џиро д’Италија, повторно да повикаат 23. екипа, бидејќи повеќе нема да има потреба да им даваат специјална покана на Катјуша, туку да повикаат некоја друга професионална континентална екипа.[2]

Настани[уреди | уреди извор]

Сите настани од Светската турнеја 2012 биле вклучени[3]. Втора година по ред, Трката околу Хангџоу била првично најавена како дел од турнејата, но подоцна била повлечена.[4]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[5]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови
Австралија Тур Даун Андер 22-27 јануари  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) 100 бода  Хавиер Морено (ШПА) 80 бода  Герајнт Томас (ВБР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Ница 3-10 март  Ричи Порт (АВС) 100 бода  Ендру Талански (САД) 80 бода  Жан Кристоф Перо (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Тирено-Адријатико 6-12 март  Винченцо Нибали (ИТА) 100 бода  Крис Фрум (ВБР) 80 бода  Алберто Контадор (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Милано-Санремо 17 март  Гералд Чолек (ГЕР) 0 бода[6]  Петер Саган (СВК) 80 бода  Фабијан Канчелара (ШВА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Волта а Каталуња 18-24 март  Даниел Мартин (ИРС) 100 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода  Микеле Скарпони (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Е3 Харелбеке 22 март  Фабијан Канчелара (ШВА) 80 бода  Петер Саган (СВК) 60 бода  Даниел Ос (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Гент-Вевелгем 24 март  Петер Саган (СВК) 80 бода  Борут Божич (СЛО) 60 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Трка околу Фландрија 31 март  Фабијан Канчелара (ШВА) 100 бода  Петер Саган (СВК) 80 бода  Јирген Рулантс (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Трка околу Баскија 1-6 април  Наиро Кинтана (КОЛ) 100 бода  Ричи Порт (АВС) 80 бода  Серхио Енао (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Рубе 7 април  Фабијан Канчелара (ШВА) 100 бода  Сеп Ванмарке (БЕЛ) 80 бода  Ники Терпстра (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Холандија Амстел Голд Рејс 14 април  Роман Кројцигер (ЧЕШ) 80 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 60 бода  Сајмон Геранс (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Флеш Валон 17 април  Даниел Морено (ШПА) 80 бода  Серхио Енао (КОЛ) 60 бода  Карлос Бетанкур (КОЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Лиеж-Бастон-Лиеж 21 април  Даниел Мартин (ИРС) 100 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Швајцарија Тур де Романди 23-28 април  Крис Фрум (ВБР) 100 бода  Симон Шпилак (СЛО) 80 бода  Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро д’Италија 4-26 мај  Винченцо Нибали (ИТА) 170 бода  Ригоберто Уран (КОЛ) 130 бода  Кедел Еванс (АВС) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Франција Критериум ду Дофине 2-9 јуни  Крис Фрум (ВБР) 100 бода  Ричи Порт (АВС) 80 бода  Даниел Морено (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Швајцарија Тур де Свис 8-16 јуни  Руј Кошта (ПОР) 100 бода  Бауке Молема (ХОЛ) 80 бода  Роман Кројцигер (ЧЕШ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Тур де Франс 29 јуни - 21 јули  Крис Фрум (ВБР) 200 бода  Наиро Кинтана (КОЛ) 150 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
Шпанија Класика де Сан Себастијан 27 јули  Тони Галопен (ФРА) 80 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 60 бода  Роман Кројцигер (ЧЕШ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Полска Трка околу Полска 27 јули - 3 август  Питер Венинг (ХОЛ) 100 бода  Јон Изагире (ШПА) 80 бода  Кристоф Риблон (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
БелгијаХоландија Енеко Тур 12-18 август  Здењек Штибар (ЧЕШ) 100 бода  Том Димулен (ХОЛ) 80 бода  Андриј Гривко (УКР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Шпанија Вуелта а Еспања 24 август - 15 септември  Крис Хорнер (САД) 170 бода  Винченцо Нибали (ИТА) 130 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Германија Ватенфал Класик 25 август  Џон Дегенколб (ГЕР) 80 бода  Андре Грајпел (ГЕР) 60 бода  Александер Кристоф (НОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Франција ГП Уест-Франција 1 септември  Филипо Поцато (ИТА) 80 бода  Џакомо Ницоло (ИТА) 60 бода  Самуел Димулен (ФРА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Квебек 13 септември  Роберт Гесинк (ХОЛ) 80 бода  Артур Вишо (ФРА) 60 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Монтреал 15 септември  Петер Саган (СВК) 80 бода  Симоне Понци (ИТА) 60 бода  Рајдер Хесједал (КАН) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Италија ТТТ на Светските првенства[7] 22 септември Омега Парма-Квик Степ 200 бода Орика-ГринЕЏ 170 бода Тим Скај 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
Италија Џиро ди Ломбардија 6 октомври  Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Рафал Мајка (ПОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Кина Трка околу Пекинг 11-15 октомври  Бењат Инчаусти (ШПА) 100 бода  Даниел Мартин (ИРС) 80 бода  Давид Лопес (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1

Поредок[уреди | уреди извор]

Поединечен[уреди | уреди извор]

[8]

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места, и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[9]

Место Име Екипа Бодови
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 607
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 587
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 540
4  Петер Саган (СВК) Канондејл 491
5  Винченцо Нибали (ИТА) Астана 474
6  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 432
7  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Леопард 384
8  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 366
9  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 352
10  Ричи Порт (АВС) Тим Скај 327
11  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф 308
12  Даниел Морено (ШПА) Катјуша 295
13  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард 257
14  Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал 255
15  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф 252
16  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида 235
17  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг 232
18  Грег ван Авермат (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти 230
19  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 227
20  Рафал Мајка (ПОЛ) Тим Саксо-Тинкоф 201
21  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша 199
22  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим 196
23  Михал Квијатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ 194
24  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ 188
25  Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ 172
 • 228 возачи имаат освоено бодови. 30 други возачи завршиле на места кои носат бодови, но тие се неважечки бидејќи се членови на екипи кои немаат ProTour статус.

Екипен[уреди | уреди извор]

[10]

Екипниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на врвните пет возачи во екипата во табелата, плус бодовите освоени на Светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Први пет возачи СПЕХ
1 Мовистар Тим 1610 Валверде (540), Кинтана (366), Кошта (352), Инчаусти (196), Х. Морено (86) 70
2 Тим Скај 1561 Фрум (587), Порт (327), Енао (227), Уран (163), Томас (117) 140
3 Катјуша 1340 Родригес (607), Д. Морено (295), Шпилак (199), Кристоф (161), Паолини (78) 0
4 РадиоШек-Леопард 1056 Канчелара (384), Хорнер (257), Бакелантс (127), Ницоло (85), Галопен (83) 120
5 Астана 1045 Нибали (474), Фуглсанг (160), Кангерт (116), Гаспарото (115), Гривко (70) 110
6 Тим Саксо-Тинкоф 1030 Кројцигер (308), Контадор (252), Мајка (201), Роуш (136), Роџерс (53) 80
7 Омега Парма-Квик Степ 1013 Квијатковски (194), Шаванел (188), Штибар (172), Кевендиш (161), Терпстра (98) 200
8 Гармин-Шарп 855 Д. Мартин (432), Талански (154), Хесједал (75), Даниелсон (64), Вегман (40) 90
9 Канондејл 750 П. Саган (491), Вивијани (80), Басо (34), Рато (25), Мозер (20) 100
10 Аксент Џобс-Ванти 731 Ван Авермат (230), Еванс (111), Ван Гардерен (104), Жилбер (98), Ос (58) 130
11 Белкин Про Сајклинг 714 Молема (232), Гесинк (145), Келдерман (130), Слагтер (127), Ванмарке (80) 0
12 Аг2р-Ла Мондијал 691 Бетанкур (255), Поцовиво (146), Перо (112), Риблон (111), Барде (67) 0
13 Орика-ГринЕЏ 600 Венинг (172), Геранс (92), Лангевелд (65), Импи (56), Метјус (45) 170
14 Лампре-Мерида 543 Скарпони (235), Њемјец (118), Поцато (112), Улиси (48), Ричезе (30) 0
15 Еускалтел-Еускади 391 Ј. Изагире (147), С. Санчес (114), Ниеве (76), Г. Изагире (32), Ланда (22) 0
16 Аргос-Шимано 355 Дегенколб (119), Кител (92), Т. Димулен (85), Баргиј (32), Мезгец (27) 0
17 FDJ.fr 338 Пино (146), Ладану (76), Вишо (60), Буани (36), Демар (20) 0
18 Лото-Белисол 307 Грајпел (135), Рулантс (110), Ван ден Брук (41), Хансен (20), Веленс (1) 0
19 Вакансолел-ДКМ 125 Флеча (52), Вестра (23), Б. ван Попел (22), Лекеманс (14), Пулс (14) 0

Национален[уреди | уреди извор]

[11]

Националниот поредок се пресметува со додавање на бодовите од првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Националниот поредок до 21. трка Класика де Сан Себастијан се користи за да се утврди колку возачи државата може да има возачи на Светското првенство.

Место Земја Бодови Први пет возачи
1  Шпанија 1890 Родригес (607), Валверде (540), Д. Морено (295), Контадор (252), Инчаусти (196)
2  Италија 1082 Нибали (474), Скарпони (235), Поцовиво (146), Гаспарото (115), Поцато (112)
3  Колумбија 1011 Кинтана (366), Бетанкур (255), Енао (227), Уран (163)
4  Обединето Кралство 975 Фрум (587), Кевендиш (161), Томас (117), Вигинс (66), Станард (44)
5  Холандија 806 Молема (232), Венинг (172), Гесинк (145), Келдерман (130), Слагтер (127)
6  Белгија 645 Ван Авермат (230), Бакелантс (127), Рулантс (110), Жилбер (98), Ванмарке (80)
7  Франција 640 Шаванел (188), Пино (146), Перо (112), Риблон (111), Галопен (83)
8  Австралија 628 Порт (327), Еванс (111), Геранс (92), Роџерс (53), Метјус (45)
9  САД 617 Хорнер (257), Талански (154), Ван Гардерен (104), Даниелсон (64), Фини (38)
10  Ирска 568 Д. Мартин (432), Роуш (136)
11  Полска 515 Мајка (201), Квијатковски (194), Њемјец (118), Патерски (2)
12  Словачка 501 П. Саган (491), П. Велитс (10)
13  Чешка 480 Кројцигер (308), Штибар (172)
14  Германија 478 Грајпел (135), Дегенколб (119), Т. Мартин (92), Кител (92), Вегман (40)
15  Швајцарија 467 Канчелара (384), Франк (55), Албасини (19), Раст (6), Вис (3)
 • Возачи од 35 земји имаат освоено бодови.

Напредок во водството[уреди | уреди извор]

Настан
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Том-Јелте Слагтер)
Том-Јелте Слагтер Бланко Про Сајклинг Шпанија
Париз-Ница
(Ричи Порт)
Ричи Порт Тим Скај
Тирено-Адријатико
(Винченцо Нибали)
Милано-Санремо
(Гералд Чолек)
Силвен Шаванел
Е3 Харелбеке
(Фабијан Канчелара)
Петер Саган
Волта а Каталуња
(Даниел Мартин)
Гент-Вевелгем
(Петер Саган)
Трка околу Фландрија
(Фабијан Канчелара)
Трка околу Баскија
(Наиро Кинтана)
Париз-Рубе
(Фабијан Канчелара)
Фабијан Канчелара
Амстел Голд Рејс
(Роман Кројцигер)
Флеш Валон
(Даниел Морено)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Даниел Мартин)
Тур де Романди
(Крис Фрум)
Џиро д’Италија
(Винченцо Нибали)
Колумбија
Критериум ду Дофине
(Крис Фрум)
Шпанија
Тур де Свис
(Руј Кошта)
Тур де Франс
(Крис Фрум)
Крис Фрум
Класика де Сан Себастијан
(Тони Галопен)
Трка околу Полска
(Питер Венинг)
Енеко Тур
(Здењек Штибар)
Ватенфал Класик
(Џон Дегенколб)
ГП Уест-Франција
(Филипо Поцато)
Гран при Квебек
(Роберт Гесинк)
Вуелта а Еспања
(Крис Хорнер)
Гран при Монтреал
(Петер Саган)
Светски хронометарски првенства
(Омега Парма-Квик Степ)
Џиро ди Ломбардија
(Хоаким Родригес)
Хоаким Родригес
Трка околу Пекинг
(Бењат Инчаусти)
Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Судот нареди лиценца за Светската турнеја за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 15 февруари 2013.
 2. http://www.cyclingnews.com/news/uci-confirms-19-worldtour-teams-for-2013%7Ctitle=19[мртва врска] екипи во Светската турнеја во 2013|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2013 |accessdate=18 февруари 2013
 3. http://www.velonation.com/News/ID/12905/UCI-confirms-2013-WorldTour-calendar.aspx%7C2013[мртва врска] UCI Календар на Светската турнеја
 4. „UCI го замрзна проектот Хангџоу и ја премести Трката околу Пекинг“. Cycling News. Future Publishing.
 5. „Поделба на бодови“. Архивирано од изворникот на 2014-07-12. Посетено на 2012-12-23.
 6. Бидејќи Чолек вози за професионалната континентална екипа МТН Кубека, неговите бодови не се сметаат во поредокот на Светската турнеја.
 7. Светското првенство во екипен хронометар дава бодови само во екипниот поредок, не и во поединечниот или националниот.
 8. „Ранкинг на Светската турнеја на UCI 2013: Поединечен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 15 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2016-11-04. Посетено на 15 октомври 2013.
 9. Еванс и Мартин изедначени во Светската турнеја
 10. „Ранкинг на Светската турнеја на UCI 2013: Екипен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 15 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2016-11-04. Посетено на 15 октомври 2013.
 11. „Ранкинг на Светската турнеја на UCI 2013: Национален“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 15 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-17. Посетено на 15 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]