Тур Даун Андер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур Даун Андер
Tour Down Under logo.png
Лого на трката
За трката
Датумјануари
РегионЈужна Австралија
Месно имеTour Down Under
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаМајкл Тартар
Историја
Прво одржување1999 (1999)
Одржувања23 (до 2023)
Прв победник Стјуарт О’Грејди (АВС)
Најмногу победи Сајмон Геранс (АВС) (4 победи)
Неодамнешен победник Џеј Вајн (АВС)

Тур Даун Андер (англиски: Tour Down Under) — велосипедска трка во и околу Аделаида, Јужна Австралија и околината. Трката привлекува возачи од целиот свет. Во 2005, Тур Даун Андер била категоризирана со највисок рејтинг надвор од Европа од Меѓународниот велосипедистички сојуз. Во 2007, премиерот Мајк Ран и министерот за туризам Џејн Ломакс Смит започнале кампања за Тур Даун Андер да стане првата трка надвор од Европа со статус ProTour. Овој статус би обезбедил гаранција дека сите елитни екипи ќе учествуваат секој јануари во Аделаида.[1] Во 2008, Тур Даун Андер станала првата UCI ProTour трка надвор од Европа и следната година станала прва трка во календарот на Светскиот ранкинг.

Во септември 2008 година, премиерот Ран најавил дека седумкратниот победник на Тур де Франс, Ленс Армстронг, ќе го направи своето враќање во професионалниот друмски велосипедизам на изданието на трката во 2009 година.[2] Учеството на Армстронг во 2009 ги срушило сите претходни рекорди на спортските настани одржани во Јужна Австрија. Бројот на посетители двојно се зголемил, економското влијание било повеќе од двојно (од 17,3 милиони долари во 2008, на 39 милиони во 2009), а медиумската покриеност петкратно се зголемила.[3] Трката во 2011 поставила нов рекорд со економско влијание од 43 милиони долари и привлекла повеќе од 782.000 луѓе.[4]

Покрај Тур де Франс, трката привлекува најмногу публика покрај патиштата во светот. Во 2013 година, привлекла повеќе од 760.400 луѓе во текот на осумте етапи, вклучувајќи 40.000 странски посетители кои специјално патувале за трката.

Историја[уреди | уреди извор]

Список на крајни победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
1999 Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svgDEN Јеспер Скиби Wikidata-logo S.svgSWE Магнус Бекштет Wikidata-logo S.svg
2000 Wikidata-logo S.svgFRA Жил Мењан Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svgGER Штефен Веземан Wikidata-logo S.svg
2001 Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svgGER Кај Хундертмарк Wikidata-logo S.svgITA Фабио Саки Wikidata-logo S.svg
2002 Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Роџерс Wikidata-logo S.svgRUS Александар Бочаров Wikidata-logo S.svgAUS Патрик Јонкер Wikidata-logo S.svg
2003 Wikidata-logo S.svgESP Микел Астарлоза Wikidata-logo S.svgDEN Лени Кристенсен Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svg
2004 Wikidata-logo S.svgAUS Патрик Јонкер Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svgAUS Баден Кук Wikidata-logo S.svg
2005 Wikidata-logo S.svgESP Луис Леон Санчес Wikidata-logo S.svgAUS Алан Дејвис Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svg
2006 Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgESP Луис Леон Санчес Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svg
2007 Wikidata-logo S.svgSUI Мартин Елмигер Wikidata-logo S.svgAUS Карл Мензис Wikidata-logo S.svgDEN Ларс Бак Wikidata-logo S.svg
2008 Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgAUS Алан Дејвис Wikidata-logo S.svgESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg
2009 Wikidata-logo S.svgAUS Алан Дејвис Wikidata-logo S.svgAUS Стјуарт О’Грејди Wikidata-logo S.svgESP Хосе Хоакин Рохас Wikidata-logo S.svg
2010 Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgESP Луис Леон Санчес Wikidata-logo S.svgNZL Грег Хендерсон Wikidata-logo S.svg
2011 Wikidata-logo S.svgAUS Камерон Мајер Wikidata-logo S.svgAUS Метју Гос Wikidata-logo S.svgGBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg
2012 Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgPOR Тијаго Машадо Wikidata-logo S.svg
2013 Wikidata-logo S.svgNED Том-Јелте Слагтер Wikidata-logo S.svgESP Хавиер Морено Wikidata-logo S.svgGBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg
2014 Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgAUS Кедел Еванс Wikidata-logo S.svgITA Диего Улиси Wikidata-logo S.svg
2015 Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgAUS Кедел Еванс Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgCOL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgCOL Естебан Чавес Wikidata-logo S.svgAUS Џеј Мекарти Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgNED Том-Јелте Слагтер Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи[5] Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgNED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgITA Диего Улиси Wikidata-logo S.svgGER Зимон Гешке Wikidata-logo S.svg
2021 Wikidata-logo S.svgоткажана
2022 Wikidata-logo S.svgоткажана
2023 Wikidata-logo S.svgAUS Џеј Вајн Wikidata-logo S.svgGBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svgESP Пељо Билбао Wikidata-logo S.svg

Сајмон Геранс ја освоил трката четири пати (2006, 2012, 2014 и 2016). Стјуарт О’Грејди (1999 и 2001), Андре Грајпел (2008 и 2010) и Дарил Импи (2018 и 2019) ја имаат освоено трката по двапати. Импи станал прв возач што ја одбранил својата титула.

Победници по земја[уреди | уреди извор]

# Земја Победи
1. Австралија Австралија 13
2.  Германија 2
Јужна Африка ЈАР 2
 Шпанија 2
5.  Франција 1
 Холандија 1
 Швајцарија 1

Список на женски победници[уреди | уреди извор]

Година Земја Возач Екипа
2007  Австралија Мекферсон, ЏениЏени Мекферсон
2012  Германија Арнт, ЏудитЏудит Арнт
2013  Австралија Велс, КимберлиКимберли Велс
2014  Холандија Гуневејк, ЛусЛус Гуневејк
2015  Италија Скандолара, ВалентинаВалентина Скандолара
2016  Австралија Гарфут, КатринКатрин Гарфут
2017  Австралија Спрат, АмандаАманда Спрат
2018  Австралија Спрат, АмандаАманда Спрат
2019  Австралија Спрат, АмандаАманда Спрат
2020  САД Виндер, РутРут Виндер

Директори на трката[уреди | уреди извор]

Движење[уреди | уреди извор]

Генерално, трката се одржува со етапи во близината на Аделаида, кои се разликуваат од рамни до умерено високи. Тука нема големи планини, давајќи им малку можностѕи на специјалистите за планини да ги покажат нивните особени вештини. Едно од поинтересните искачувања вклучува два круга на Вилинга Хил, 3 километри искажување со просечен наклон од 7,6%.[6] Сепак, скоро на секоја од овие етапни трки се завршува како бурен спринт. На трката нема хронометри, како што е типично во трките во раната сезона и за да се избегнат дополнителните трошоци за испорака на меѓународните тимови.

Временските условите во Јужна Австралија во доцен јануари често се многу лоши за велосипедистите, бидејќи е многу топло, често достигнувајќи и над 40 степени.

Маички[уреди | уреди извор]

Предводниците во пласманите во текот на трката носат карактеристични маички.[7]

Моментални маички[уреди | уреди извор]

 • Маичка Охра се доделува на возачот на најбрзото кумулативно време на крајот на секоја етапа и на победникот на крајот. Охра се поврзува со Австралија и Тур Даун Андер е единствениот кој ја има оваа боја за водачот.
 • Спринтерската маичка се доделува на возачот со најмногу бодови и временски бонуси на првите три возачи низ линијата во текот на трката и на крајот.
 • Маичката Крал на планините се доделува на возачот со освоени најмногу бодови на првите пет возачи преку искачувањето.
 • Маичката за Млад возач се доделува на водечкиот возач под 23 години на крајот на секоја етапа.
 • Маичката за Најагресивен возач ја носи возачот, кој направил најмногу напади, бегства или им помагал на тимските колеги за време на етапата.
 • Маичката за Водечкиот тим ја носат членовите на тимот со најниско кумулативно време од неговите четворица најдобри возачи на секоја од шестте етапи.

Трка Биди Активен[уреди | уреди извор]

Учесници на Трката Биди Активен во 2005, кај Ангастон

Тур Даун Андер има придружен настан, Трка Биди Активен (Be Active Tour). Ова е еден од најбрзо растечките рекреациски настани во Австралија, се одржува по истата патека на професионалците подоцна во денот. Почетниот настан, кој бил во 2003 бил познат како Breakaway Tour и привлекол повеќе од 600 возачи. Во 2004, бројот на возачи се зголемил на 1.400 и настанот станал познат како Be Active Tour. Трката во 2005 ја следеле повеќе од 1.900 возачи, возејќи низ Солсбери, Вилијамстаун и Ангастон на 30 степени и справувајќи со ридовите на етапата број 2. Во 2006, возачите возеле 154 километри од Страталбин до Јанкалила на неверојатно 40 степени. Тоа се одрази на возачите и затоа сега постои политика за топлина.

Во 2007, името повторно било променети во Mutual Community Challenge Tour и се придружил на Mutual Community Fun Tour и Powerade mini-tour за деца. Новите настани ја зголемиле популарноста на настанот и привлекле луѓе, кои не возат постојано.[8] Во 2010 имало над 8.000 учесници.

Серија за жени[уреди | уреди извор]

Постоеле и серии за жени на три улични патеки. Ова било спонзорирано од Универзитетот на Јужна Австралија (УниСА-Австралија) и било генерално одржувано на истите места од машката трка, или на крајот на машката трка.[9]

За изданието во 2011, имало две трки во серијата наречени Rendition Homes Santos Women’s Cup.[10]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Австралискиот велосипедист Сајмон Геранс (2006, 2012 и 2014) е единствениот возач кој го освоил Тур Даун Андер рекордни трипати.

Всушност, никогаш немало последователен победник, што значи никој не ја освоил трката две години по ред.

Традиции[уреди | уреди извор]

Една традиција на Тур Даун Андер е дека обожавателите избираат непознат возач и го третираат на начин како да е ѕвезда, од следење во хотели и испишувајќи го неговото име на патот. Возачот мора да биде од неанглиско говорно подрачје, немал досега учествувано на голема трка и едноставно сега ја започнал кариерата.[11] За 2010 тој возач бил Артур Вишо од Франсе де Жу. За 2011, бил избран Анхел Мадразо од Тим Мувистар.[12] За 2012, возачот е Ваутер Мол од Вакансолел-ДКМ.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "ProTour Heads Down Under", Cycling News, 28 септември 2007
 2. Associated Press, 24 September 2008
 3. Cycling News 20 февруари 2009).
 4. http://www.bikeexchange.com.au март 2011
 5. (fr) Tour Down Under : Richie Porte remporte l'étape reine, Daryl Impey le classement final, lequipe.fr, 20 јануари 2019.
 6. „Олд Вилунга Хил; Јужна Австралија, Австралија“. Cycle2max.com. Посетено на 7 јануари 2011.
 7. „Маички“. 2006 Jabob's Creek Tour Down Under. Архивирано од изворникот на 2006-09-17. Посетено на 16 јануари 2007.
 8. „Mutual Community Challenge Tour“. Tour Down Under. Архивирано од изворникот на 2007-01-06. Посетено на 2007-01-16.
 9. Етапи и резултати | Тур Даун Андер Архивирано на 16 јануари 2007 г.. Retrieved 2007-01-16.
 10. Cyclingnews.com.au. Retrieved 2010-10-10.
 11. Port Adelaide CC Forum "Operation: Support Obscure TDU Pro" Архивирано на 3 март 2016 г.. Retrieved 2010-03-02.
 12. „Port Adelaide CC Forum "Operation: Support Obscure TDU Pro". Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2012-01-16.
 13. „Port Adelaide CC Forum "Operation: Support Obscure TDU Pro". Архивирано од изворникот на 2015-02-17. Посетено на 2012-01-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]