Тур Даун Андер 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур Даун Андер 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 1 од 28
Детали за трката
Датум(и) 22–27 јануари 2013
Етапи 6[1]
Растојание 758,5 км
Време 18h 28' 32" (25,5 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Том-Јелте Слагтер (Холандија) (Бланко Про Сајклинг)
Втор  Хавиер Морено (Шпанија) (Мовистар Тим)
Трет  Герајнт Томас (Велика Британија) (Тим Скај)

Планински  Хавиер Морено (Шпанија) (Мовистар Тим)
Младински  Том-Јелте Слагтер (Холандија) (Бланко Про Сајклинг)
Спринтерски  Герајнт Томас (Велика Британија) (Тим Скај)
Екипен РадиоШек-Леопард
2012
2014

Сантос Тур Даун Андер 2013 било 15. издание на етапната трка Тур Даун Андер. Се одржала од 22 до 27 јануари и била првата трка од Светската турнеја.

Трката била освоена од холандскиот велосипедист Том-Јелте Слагтер од екипата Бланко Про Сајклинг, откако го преземал водството на претпоследната етапа на трката и ја носел водечката маичка до крајот, следниот ден во Аделаида. Слагтер исто така победил на третата етапа на трката, освојувајќи ја првата победа од неговата професионална кариера на трката.[2] Разликата помеѓу Слагтер и второпласираниот Хавиер Морено од Мовистар Тим била 17 секунди,[3], а возачот на Тим Скај Герајнт Томас го заокружил подиумот, 8 секунди зад Морено и 25 секунди зад победникот. Како Слагтер, Томас освоил етапа на трката, победувајќи на втората етапа и бил водач на трката три дена.

Во другите пласмани на трката, победата на Слагтер во генералниот пласман му ја обезбедила и црната маичка за највисоко пласиран возач под 26 години, додека Томас ја освоил сината маичка за спринтерскиот пласман на последниот ден[4] – освојувајќи бодови на средните спринтови и на крајот, со што му ја одзел маичката на Слагтер – и се задржал пред возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел; Грајпел освоил три етапи на етапата и го надминал рекордот на Роби Мекјуан по број на освоени етапи и исто така ја одбележил 100. победа во кариерата со неговата победа на последната етапа.[5] Морено го освоил планинскиот пласман,[6] додека РадиоШек-Леопард победил во екипниот пласман.[7]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Тим Катјуша не била повикана поради правните постапки околу нивниот World Tour статус, кој не бил сè уште решен. Заедно со изборот на австралиски возачи во екипата УниСА-Австралија, се создала групата од 19 екипи.

19 екипи кои се поканети на трката биле:[8]

Помеѓу велосипедистите биле четворица претходни победници на трката. Стјуарт О’Грејди (1999 и 2001) и Сајмон Геранс (2006 и 2012) биле дел од составот на Орика-ГринЕЏ,[9] Победникот од 2003 Микел Астарлоза бил дел од екипата Еускалтел-Еускади на трката,[10] додека Андре Грајпел – уште еден двократен победник, во 2008 и 2010 – бил главниот спринтер за екипата Лото-Белисол.[11]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

22 јануари 2013 — Проспект до Лобетал, 135 км[12]
Резултати од етапа 1[13]
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 3ч 35' 24"
2  Арно Демар (ФРА) ФДЖ и.в.
3  Марк Реншо (АВС) Бланко Про Сајклинг и.в.
4  Симоне Понци (ИТА) Астана и.в.
5  Стил фон Хоф (АВС) Гармин-Шарп и.в.
6  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
7  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
8  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
9  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Зак Демпстер (АВС) УниСА-Австралија и.в.
Генерален пласман по етапа 1[14]
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Jersey orange.svgJersey blue.svg Лото-Белисол 3ч 35' 14"
2  Арно Демар (ФРА) Jersey black.svg ФДЖ + 4"
3  Марк Реншо (АВС) Бланко Про Сајклинг + 6"
4  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 7"
5  Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 7"
6  Жером Пино (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 8"
7  Томас де Гент (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ + 8"
8  Симоне Понци (ИТА) Астана + 9"
9  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 9"
10  Стил фон Хоф (АВС) Гармин-Шарп + 10"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

23 јануари 2013 — Маунт Баркер до Ростревор, 116,5 км[15]
Резултати од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај 2ч 44' 18"
2  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 1"
3  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 1"
4  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 4"
5  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 4"
6  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида + 4"
7  Џек Бауер (НЗЛ) Гармин-Шарп + 4"
8  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 4"
9  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 4"
10  Џорџ Бенет (НЗЛ) РадиоШек-Леопард + 4"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Герајнт Томас (ВБР) Jersey orange.svg Jersey white.svg Тим Скај 6ч 19' 32"
2  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 5"
3  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 7"
4  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Jersey blue.svg Лампре-Мерида + 14"
5  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг + 14"
6  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 14"
7  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 14"
8  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол + 14"
9  Џек Бауер (НЗЛ) Гармин-Шарп + 14"
10  Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Леопард + 14"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

24 јануари 2013 — Анли до Стирлинг, 139 км[16]
Резултати од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг 3ч 36' 46"
2  Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
3  Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
4  Герајнт Томас (ВБР) Jersey orange.svg Тим Скај и.в.
5  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим и.в.
6  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7  Симоне Понци (ИТА) Астана и.в.
8  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Jersey blue.svg Лампре-Мерида и.в.
9  Иван Сантаромита (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
10  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Герајнт Томас (ВБР) Jersey orange.svg Jersey white.svgJersey blue.svg Тим Скај 9п 56' 17"
2  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг + 5"
3  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 6"
4  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 8"
5  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида + 15"
6  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 15"
7  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 15"
8  Џорџ Бенет (НЗЛ) РадиоШек-Леопард + 15"
9  Џек Бауер (НЗЛ) Гармин-Шарп + 15"
10  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 15"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

25 јануари 2013 — Модбери до Танунда, 126,5 км[17]
Резултати од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 3ч 02' 52"
2  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
3  Џонатан Кантвел (АВС) Тим Саксо-Тинкоф и.в.
4  Ендру Фен (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
5  Бари Маркус (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
6  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано и.в.
7  Марк Реншо (АВС) Бланко Про Сајклинг и.в.
8  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
9  Арно Демар (ФРА) ФДЖ и.в.
10  Клас Лодевик (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Rider Team Time
1  Герајнт Томас (ВБР) Jersey orange.svg Тим Скај 12ч 59' 09"
2  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг + 5"
3  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 6"
4  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 8"
5  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 15"
6  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 15"
7  Џек Бауер (НЗЛ) Гармин-Шарп + 15"
8  Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Леопард + 15"
9  Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол + 15"
10  Џорџ Бенет (НЗЛ) РадиоШек-Леопард + 15"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

26 јануари 2013 — Мекларен Вал до Олд Вилунга Хил, 151,5 км[18]
Резултати од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 3ч 36' 25"
2  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг и.в.
3  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 10"
4  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 12"
5  Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Леопард + 13"
6  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 16"
7  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 16"
8  Рафаел Валс (ШПА) Вакансолел-ДКМ + 16"
9  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида + 16"
10  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 16"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey orange.svg Jersey blue.svg Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг 16ч 35' 33"
2  Хавиер Морено (ШПА) Jersey white.svg Мовистар Тим + 13"
3  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 25"
4  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 28"
5  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 29"
6  Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Леопард + 29"
7  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 32"
8  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида + 32"
9  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 32"
10  Јуси Веиканен (ФИН) ФДЖ + 37"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

27 јануари 2013 — Аделаида (критериум), 90 км[19]
Резултати од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 1ч 52' 59"
2  Марк Реншо (АВС) Бланко Про Сајклинг и.в.
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
4  Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
5  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Шарп и.в.
6  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај и.в.
7  Клас Лодевик (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
8  Бари Маркус (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
9  Јаухен Хутарович (БЛР) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
10  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Jersey orange.svg Jersey black.svg Бланко Про Сајклинг 18ч 28' 32"
2  Хавиер Морено (ШПА) Jersey white.svg Мовистар Тим + 17"
3  Герајнт Томас (ВБР) Jersey blue.svg Jersey green.svg Тим Скај + 25"
4  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 32"
5  Бен Херманс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 34"
6  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 34"
7  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 36"
8  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
9  Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Леопард + 38"
10  Јуси Веиканен (ФИН) ФДЖ + 41"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey orange.svg
Планински пласман
Jersey white.svg
Спринтерски пласман
Jersey blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey black.svg
Екипен пласман
Jersey red.svg
Агресивен возач
Jersey green.svg
1 Андре Грајпел Андре Грајпел Џордан Керби Андре Грајпел Арно Демар Лампре-Мерида Џордан Керби
2 Герајнт Томас Герајнт Томас Герајнт Томас Даниеле Пјетрополи Том-Јелте Слагтер РадиоШек-Леопард Кристофер Јул-Јенсен
3 Том-Јелте Слагтер Герајнт Томас Сајмон Кларк
4 Андре Грајпел Џек Бобриџ Андре Грајпел Филип Жилбер
Дамиен Хаусон
5 Сајмон Геранс Том-Јелте Слагтер Хавиер Морено Том-Јелте Слагтер Томас де Гент
6 Андре Грајпел Герајнт Томас Герајнт Томас
На крај Том-Јелте Слагтер Хавиер Морено Герајнт Томас Том-Јелте Слагтер РадиоШек-Леопард

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Фарар се враќа во Аделаида“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Посетено на 7 јануари 2013.
 2. Мур, Кајл (27 јануари 2013). „Грајпел го зголеми етапниот рекорд, Слагтер потврди во генералниот пласман“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 27 јануари 2013.
 3. Малон, Алекс (27 јануари 2013). „100. победа во кариерата за Грајпел во Аделаида“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 27 јануари 2013.
 4. Симпсон, Ричард (27 јануари 2013). „Thomas snatches superb third“. Тим Скај. BSkyB. Посетено на 27 јануари 2013.
 5. „Младиот Том-Јелте Слагтер победи на Тур Даун Андер“. USA Today. Gannett Company. Associated Press. 27 јануари 2013. Посетено на 27 јануари 2013.
 6. „Another dream debut“. Мовистар Тим. Мувистар. 27 јануари 2013. Посетено на 27 јануари 2013.
 7. „РСЛТ го заработи почестите за најдобар тим“. РадиоШек-Леопард. Leopard SA. 27 јануари 2013. Посетено на 27 јануари 2013.
 8. „Почетна листа за Тур Даун Андер 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 29 јануари 2013.
 9. Аткинс, Бен (13 јануари 2013). „Орика-ГринЕЏ цели кон етапи за Геранс да ја одбрани титулата на Тур Даун Андер“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 29 јануари 2013.
 10. „Spanish sensations confirmed for Santos Tour Down Under“. South Australian Tourism Commission. Government of South Australia. 4 јануари 2013. Посетено на 29 јануари 2013.
 11. „Race selections January“. Лото-Белисол. Belgian Cycling Project. 2 јануари 2013. Посетено на 29 јануари 2013.
 12. „Етапа 1: Проспект до Лобетал - 135 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-04-13. Посетено на 7 јануари 2013.
 13. „Резултати од етапа 1 на Сантос Тур Даун Андер 2013“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 22 јануари 2013. Посетено на 22 јануари 2013.
 14. Малон, Алекс (22 јануари 2013). „Грајпел ја победи конкуренцијата Лобетал“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 22 јануари 2013.
 15. „Етапа 2: Маунт Баркер до Ростревор – 116,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-01-24. Посетено на 7 јануари 2013.
 16. „Етапа 3: Анли до Стирлинг - 139 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-01-24. Посетено на 7 јануари 2013.
 17. „Етапа 4: Модбери до Танунда - 126,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-01-24. Посетено на 7 јануари 2013.
 18. „Етапа 5: Мекларен Вал до Олд Вилунга Хил – 151,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-04-13. Посетено на 7 јануари 2013.
 19. „Етапа 6: Аделаида - 90 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-04-13. Посетено на 7 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]