Тур Даун Андер 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур Даун Андер 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 1 од 28
Детали за трката
Датум(и) 21–26 јануари 2014
Етапи 6
Растојание 815,5 км
Време 19ч 57' 35" (25.4 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (Австралија) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Кедел Еванс (Австралија) (Ванти-Груп Гобер)
Трет  Диего Улиси (Италија) (Лампре-Мерида)

Планински  Адам Хансен (Австралија) (Белкин Про Сајклинг)
Младински  Џек Хејг (Австралија) (УниСА-Австралија)
Спринтерски  Сајмон Геранс (Австралија) (Орика-ГринЕЏ)
Екипен Орика-ГринЕЏ
2013
2015

Сантос Тур Даун Андер 2014 — 16. издание на друмската велосипедска етапна трка Тур Даун Андер. Се одржала од 21 до 26 јануари и била прва трка од Светската турнеја.[1]

Трката била освоена по рекорден третпат од австралискиот национален првак Сајмон Геранс од екипата Орика-ГринЕЏ,[2] откако го преземал водството на претпоследната етапа на трката и ја задржал водечката маичка до завршницата, следниот ден, во Аделаида.[3] Геранс исто така ја освоил воведната етапа на трката.[4] Разликата помеѓу Геранс и второпласираниот Кедел Еванс од Аксент Џобс-Ванти била една секунда, а возачот на Лампре-Мерида Диего Улиси го заокружил подиумот, четири секунди зад Еванс и пет секунди зад Геранс.[5] Покрај Геранс, Улици и Еванс освоиле етапи на трката, додека Еванс исто така го имал водството на трката на два дена. Другите етапи биле освоени од возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел (две победи) и Ричи Порт, кој ја освоил кралската етапа на трката.

Другите пласмани на трката биле освоени од австралиски возачи, поради постојаните завршници на Геранс, пет пати во првите пет на шест етапи, во текот на неделата му ја обезбедила сината маичка за спринтерскиот пласман,[6] додека возачот на Лото-Белисол Адам Хансен бил победник на планинскиот пласман.[7] Возачот на УниСА-Австралија Џек Хејг го освоил пласманот за млад возач,[8] завршувајќи на 17. место во генералниот пласман, додека екипниот пласман бил освоен од екипата на Геранс, Орика-ГринЕЏ, а Дарил Импи исто така имал пласман во првите десет.[9]

Распоред[уреди | уреди извор]

Список на етапи
Етапа Датум Движење Растојание Вид Победник
1 21 јануари Нуриотпа до Ангастон 135 км рамна етапа  Сајмон Геранс (АВС)
2 22 јануари Проспект до Стирлинг 150 км среднопланинска етапа  Диего Улиси (ИТА)
3 23 јануари Норвуд до Кемпбелтаун 145 км ридеста етапа  Кедел Еванс (АВС)
4 24 јануари Анли до Виктор Харбор 148,5 км рамна етапа  Андре Грајпел (ГЕР)
5 25 јануари Мекларен Вал до Вилунга 151,5 км среднопланинска етапа  Ричи Порт (АВС)
6 26 јануари Аделаида 85,5 км рамна етапа  Андре Грајпел (ГЕР)

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Австралиската екипа Драпак Профешанл Сајклинг добила специјална покана и заедно со изборот на австралиски возачи во екипата УниСА-Австралија, се создала групата од 20 екипи.

Дваесет екипи кои се поканети на трката се:

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

21 јануари 2014 — Нуриотпа до Ангастон,135 км[10]
Резултат од етапа 1[11]
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 3п 20' 24"
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
3  Стил фон Хоф (АВС) Гармин-Шарп и.в.
4  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
7  Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано и.в.
8  Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида и.в.
9  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер и.в.
10  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
Генерален пласман по етапа 1[12]
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 3ч 20' 24"
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол + 5"
3  Стил фон Хоф (АВС) Гармин-Шарп + 7"
4  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 10"
5  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 11"
6  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 11"
7  Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано + 11"
8  Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида + 11"
9  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 11"
10  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 11"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

22 јануари 2014 — Проспект до Стирлинг, 150 км[13]
Резултат од етапа 2[14]
Возач Екипа Време
1  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида 3п 52' 14"
2  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
3  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер и.в.
4  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
5  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
6  Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
7  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в.
8  Фабио Фелине (ИТА) Трек Фактори Рејсинг и.в.
9  Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в.
Генерален пласман по етапа 2[14]
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 7ч 12' 31"
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 7"
3  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол + 11"
4  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 13"
5  Стил фон Хоф (АВС) Гармин-Шарп + 13"
6  Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано + 16"
7  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 17"
8  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 17"
9  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 17"
10  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 17"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

23 јануари 2014 — Норвуд до Кемпбелтаун, 145 км[15]
Резултат од етапа 3[16]
Возач Екипа Време
1  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер 3ч 34' 05"
2  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп +15"
3  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +15"
4  Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол +15"
5  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ +15"
6  Рори Сатерленд (АВС) Тинкоф-Саксо +15"
7  Брент Букволтер (САД) Ванти-Груп Гобер +15"
8  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +15"
9  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ +15"
10  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг +15"
Генерален пласман по етапа 3[16]
Возач Екипа Време
1  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер 10п 46' 39"
2  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 12"
3  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 15"
4  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп + 27"
5  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 29"
6  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 29"
7  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 33"
8  Брент Букволтер (САД) Ванти-Груп Гобер + 33"
9  Рори Сатерленд (АВС) Тинкоф-Саксо + 33"
10  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 33"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014 — Анли до Виктор Харбор, 148,5 км[17]
Резултат од етапа 4[18]
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 3ч 33' 07"
2  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
3  Елија Вивијани (ИТА) Канондејл и.в.
4  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
5  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп и.в.
6  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в.
7  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8  Николај Трусов (РУС) Тинкоф-Саксо и.в.
9  Антони Ру (ФРА) FDJ.fr и.в.
10  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 4[18]
Возач Екипа Време
1  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер 14ч 19' 46"
2  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 7"
3  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 14"
4  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп + 23"
5  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 29"
6  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 29"
7  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 33"
8  Брент Букволтер (САД) Ванти-Груп Гобер + 33"
9  Рори Сатерленд (АВС) Тинкоф-Саксо + 33"
10  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 33"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

25 јануари 2014 — Мекларен Вал до Вилунга, 151,5 км[19]
Резултат на етапа 5[20]
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Тим Скај 3ч 42' 20"
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 10"
3  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 10"
4  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14"
5  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 14"
6  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 14"
7  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп + 17"
8  Егор Силин (РУС) Катјуша + 17"
9  Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол + 17"
10  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 21"
Генерален пласман по етапа 5[20]
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 18ч 02' 19"
2  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1"
3  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 5"
4  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 10"
5  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп + 27"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 30"
7  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 34"
8  Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол + 37"
9  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 37"
10  Егор Силин (РУС) Катјуша + 37"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

26 јануари 2014 — Аделаида (критериум), 85,5 км[21]
Резултат од етапа 6[22]
Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Белкин Про Сајклинг 1ч 55' 16"
2  Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Ендру Фен (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Кун де Корт (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в.
5  Џонатан Кантвел (АВС) Драпак Профешанл Сајклинг и.в.
6  Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
7  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп и.в.
8  Јирген Рулантс (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
9  Михаел Коларж (СВК) Тинкоф-Саксо и.в.
10  Метју Хејман (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
Генерален пласман по етапа 6[22]
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 19ч 57' 35"
2  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1"
3  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 5"
4  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 10"
5  Нејтан Хас (АВС) Гармин-Шарп + 27"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 30"
7  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 34"
8  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 37"
9  Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол + 37"
10  Егор Силин (РУС) Катјуша + 47"

Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур Даун Андер 2014 се доделуваат четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, предводникот ќе ја добил охра маичката.[23] Овој пласман се смета за најважен на Тур Даун Андер 2014 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постои и спринтерски пласман, кој се наградува со сината маичка.[23] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добиваат бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработува 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така може да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постои и планински пласман, каде се доделува белата маичка.[23] Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со црната маичка.[23] Овој пласман се пресметува на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1989 може да учестуваат во пласманот. Постои и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива црвена маичка на завршниот подиум. Дополнително, зелена маичка се доделува на подиумот секој ден, за најборбен возач или возачи, на етапата која изминала.

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
Најборбен возач
1 Сајмон Геранс Сајмон Геранс Адам Хансен Сајмон Геранс Карлос Верона Лампре-Мерида Вил Кларк
2 Диего Улиси
3 Кедел Еванс Кедел Еванс Кени Елисонд Ванти-Груп Гобер Јенс Фогт
4 Андре Грајпел Џек Хејг Камерон Вурф
5 Ричи Порт Сајмон Геранс Орика-ГринЕЏ Јенс Фогт
6 Андре Грајпел Вил Кларк
На крај Сајмон Геранс Адам Хансен Сајмон Геранс Џек Хејг Орика-ГринЕЏ  –

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Гинис, Руперт (14 јануари 2014). „Мет Вајс ги наброи неговите фаворити“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Посетено на 18 јануари 2014.
 2. Гинис, Руперт (26 јануари 2014). „Историска трета победа за велосипедистот Сајмон Геранс на Тур Даун Андер“. The Age. Fairfax Media. Посетено на 26 јануари 2014.
 3. „Сајмон Геранс ја зграби третата победа на Тур Даун Андер“. The Guardian. Guardian Media Group. Australian Associated Press. 26 јануари 2014. Посетено на 26 јануари 2014.
 4. „Австралискиот првак Сајмон Геранс го претекна Андре Грајпел за да го преземе водството“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. 21 јануари 2014. Посетено на 26 јануари 2014.
 5. „Австралиецот Сајмон Геранс победи во Аделаида“. BBC Sport. BBC. 26 јануари 2014. Посетено на 26 јануари 2014.
 6. „Волшебникот од Оз, Сајмон Геранс, прави историја со хет-трикот победи во Австралија“. Daily Record. Trinity Mirror. 26 јануари 2014. Посетено на 26 јануари 2014.
 7. „Втора победа за Грајпел“. Лото-Белисол. Belgian Cycling Project. 26 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-02-03. Посетено на 26 јануари 2014.
 8. Воган, Роџер (26 јануари 2014). „Домашните преовладуваа на Тур Даун Андер“. Wide World of Sports. Nine Network. Архивирано од изворникот на 2014-01-31. Посетено на 26 јануари 2014.
 9. „Сајмон Геранс прави историја со третата победа на Сантос Тур Даун Андер“. Орика-ГринЕЏ. GreenEDGE Cycling. 26 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-01-29. Посетено на 26 јануари 2014.
 10. „Санремо Паста Етапа 1: Нуриотпа до Ангастон - 135 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-02. Посетено на 18 јануари 2014.
 11. „Резултати Сантос Тур Даун Андер 2014, етапа 1“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 21 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-09. Посетено на 21 јануари 2014.
 12. Вудпауер, Зеб (21 јануари 2014). „Сајмон Геранс однесе голема победа пред Андре Грајпел“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2014-01-23. Посетено на 21 јануари 2014.
 13. „BikeExchange.com.au Етапа 2: Проспект до Стирлинг - 150 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-24. Посетено на 18 јануари 2014.
 14. 14,0 14,1 „Диего Улиси изненади со етапната победа на Тур Даун Андер“. Cycling News. 22 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-01-23. Посетено на 23 јануари 2014.
 15. „Томас Фудс Етапа 3: Норвуд до Кемпбелтаун - 145 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-11. Посетено на 18 јануари 2014.
 16. 16,0 16,1 Вудпауер, Зеб (23 јануари 2014). „Кедел Еванс освои возбудлива соло победа и водството на трката“. Cycling News. Архивирано од изворникот на 2014-01-25. Посетено на 23 јануари 2014.
 17. „Бупа Етапа 4: Анли до Виктор Харбор - 148,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-02. Посетено на 18 јануари 2014.
 18. 18,0 18,1 Вудпауер, Зеб (24 јануари 2014). „Андре Грајпел дојде до 15. етапна победа на Тур Даун Андер“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2012-01-21. Посетено на 24 јануари 2014.
 19. „Пјур Блонд Етапа 5: Мекларен Вал до Вилунга Хил - 151,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-19. Посетено на 18 јануари 2014.
 20. 20,0 20,1 Вудпауер, Зеб (25 јануари 2014). „Ричи Порт сам до победата на Тур Даун Андер“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Посетено на 25 јануари 2014.
 21. „Би Сејф Би Син Етапа 6: Аделаида - 85,5 км“ (PDF). Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-19. Посетено на 18 јануари 2014.
 22. 22,0 22,1 Вудпауер, Зеб (26 јануари 2014). „Победата на последниот ден за Андре Грајпел на Тур Даун Андер“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2012-01-23. Посетено на 26 јануари 2014.
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 „Тур Даун Андер: Маички“. Velostage.com. Velostage. Посетено на 29 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]