Прејди на содржината

Светска турнеја на UCI 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска турнеја на UCI 2011
Прво издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
Датуми18 јануари – 15 октомври
МестаЕвропа, Канада, Австралија и Кина
Трки27
Прваци
Поединечен пласман Филип Жилбер (БЕЛ) (Омега Парма-Лото)
Екипен пласманОмега Парма-Лото
Државен пласман Италија
2010 (Светски ранкинг на UCI)
2012


Светска турнеја на UCI 2011 — трето издание на системот за пласман лансиран од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година. Турнејата започнала со Тур Даун Андер со првата етапа на 18 јануари и се состоела од 14 етапни трки и 13 еднодневни трки, кулминирајќи на Џиро ди Ломбардија на 15 октомври.

Настани[уреди | уреди извор]

Сите 26 настани од Светската турнеја на UCI 2010 биле вклучени, иако пласманот во UCI ProTour, во кои спаѓале 16 настани, претходно била распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка Трка околу Пекинг била додадена на распоредот.

18 екипи кои имале UCI ProTeam статус биле обврзани да учествуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка можеле дополнително да повикаат други екипи, кои имале професионален континентален статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[1]
(4. место па натаму)
Етапни бодови
Австралија Тур Даун Андер 18 јан - 23 јан  Камерон мајер (АВС)
(100 бода)
 Метју Гос (АВС)
(80 бода)
 Бен Свифт (ВБР)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Ница 6 мар - 13 мар  Тони мартин (ГЕР)
(100 бода)
 Андреас Кледен (ГЕР)
(80 бода)
 Бредли Вигинс (ВБР)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Тирено-Адријатико 9 мар - 15 мар  Кедел Еванс (АВС)
(100 бода)
 Роберт Гесинк (ХОЛ)
(80 бода)
 Микеле Скарпони (ИТА)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Милано-Санремо 19 мар  Метју Гос (АВС)
(100 бода)
 Фабијан Канчелара (ШВА)
(80 бода)
 Филип Жилбер (БЕЛ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Волта а Каталуња 21 мар - 27 мар  Микеле Скарпони (ИТА)
(100 бода)
 Даниел мартин (ИРС)
(80 бода)
 Крис Хорнер (САД)
(70 бод)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Гент-Вевелгем 27 мар  Том Бонен (БЕЛ)
(80 бода)
 Даниеле Бенати (ИТА)
(60 бода)
 Тајлер Фарар (САД)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Трка околу Фландрија 3 апр  Ник Нијенс (БЕЛ)
(100 бода)
 Силвен Шаванел (ФРА)
(80 бода)
 Фабијан Канчелара (ШВА)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Трка околу Баскија 4 апр - 9 апр  Андреас Кледен (ГЕР)
(100 бода)
 Крис Хорнер (САД)
(80 бода)
 Роберт Гесинк (ХОЛ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Рубе 10 апр  Јохан Вансумерен (БЕЛ)
(100 бода)
 Фабијан Канчелара (ШВА)
(80 бода)
 Мартен Тјалинги (ХОЛ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Холандија Амстел Голд Рејс 17 апр  Филип Жилбер (БЕЛ)
(80 бода)
 Хоаким Родригес (ШПА)
(60 бода)
 Сајмон Геранс (АВС)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Флеш Валон 20 апр  Филип Жилбер (БЕЛ)
(80 бода)
 Хоаким Родригес (ШПА)
(60 бода)
 Самуел Санчес (ШПА)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Лиеж-Бастон-Лиеж 24 апр  Филип Жилбер (БЕЛ)
(100 бода)
 Френк Шлек (ЛУК)
(80 бода)
 Анди Шлек (ЛУК)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Швајцарија Тур де Романди 26 апр - 1 мај  Кедел Еванс (АВС)
(100 бода)
 Тони мартин (ГЕР)
(80 бода)
 Александар Винокуров (КАЗ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро д’Италија 7 мај - 29 мај  Микеле Скарпони (ИТА)
(170 бода)
 Винченцо Нибали (ИТА)
(130 бода)
 Џон Гадре (ФРА)
(100 бода)
90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Франција Критериум ду Дофине 5 јун - 12 јун  Бредли Вигинс (ВБР)
(100 бода)
 Кедел Еванс (АВС)
(80 бода)
 Александар Винокуров (КАЗ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Швајцарија Тур де Свис 11 јун - 19 јун  Леви Лајпхајмер (САД)
(100 бода)
 Дамијано Кунего (ИТА)
(80 бода)
 Стевен Краусвајк (ХОЛ)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Тур де Франс 2 јул - 24 јул  Кедел Еванс (АВС)
(200 бода)
 Енди Шлек (ЛУК)
(150 бода)
 Френк Шлек (ЛУК)
(120 бода)
110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
Шпанија Класика де Сан Себастијан 30 јул  Филип Жилбер (БЕЛ)
(80 бода)
 Карлос Баредо (ШПА)
(60 бода)
 Грег ван Авермат (БЕЛ)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Полска Трка околу Полска 31 јул - 6 авг  Петер Саган (СВК)
(100 бода)
 Даниел мартин (ИРС)
(80 бода)
 Марко маркато (ИТА)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
БелгијаХоландија Енеко Тур 8 авг - 14 авг  Едвалд Боасон Хаген (НОР)
(100 бода)
 Филип Жилбер (БЕЛ)
(80 бода)
 Дејвид Милар (ВБР)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Шпанија Вуелта а Еспања 20 авг - 11 сеп  Хуан Хосе Кобо (ШПА)
(170 бода)
 Крис Фрум (ВБР)
(130 бода)
 Бредли Вигинс (ВБР)
(100 бода)
90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Германија Ватенфал Класик 21 авг  Едвалд Боасон Хаген (НОР)
(80 бода)
 Гералд Чолек (ГЕР)
(60 бода)
 Борут Божич (СЛО)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Франција ГП Западна Франција 28 авг  Грега Боле (СЛО)
(80 бода)
 Сајмон Геранс (АВС)
(60 бода)
 Тома Веклер (ФРА)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП де Квебек 9 сеп  Филип Жилбер (БЕЛ)
(80 бода)
 Роберт Гесинк (ХОЛ)
(60 бода)
 Ригоберто Уран (КОЛ)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП де Монтреал 11 сеп  Руј Кошта (ПОР)
(80 бода)
 Пјерик Федриго (ФРА)
(60 бода)
 Филип Жилбер (БЕЛ)
(50 бода)
40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Кина Трка околу Пекинг 5 окт - 9 окт  Тони мартин (ГЕР)
(100 бода)
 Дејвид Милар (ВБР)
(80 бода)
 Крис Фрум (ВБР)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро ди Ломбардија 15 окт  Оливер Цауг (ШВА)
(100 бода)
 Даниел мартин (ИРС)
(80 бода)
 Хоаким Родригес (ШПА)
(70 бода)
60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема

†: Возачи кои напредувале за едно место по повлекувањето на резултатите на Алберто Контадор.

Поредок[уреди | уреди извор]

За промена од претходните години, само возачите од UCI ProTeam можеле да освојуваат бодови за светскиот пласман.[2]

Алберто Контадор, кој завршил на крајот на третото место во поединечниот поредок, по повлекувањето на неговите резултати во февруари 2012 и неговите бодови биле преместени. Шпанија била предводник во националниот поредок, пред повлекувањето на неговите резултати.

По Џиро ди Ломбардија, ова е поредокот:[3]

Поединечен[уреди | уреди извор]

Возачите се ист број на бодови се пласирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настани од светска турнеја и етапи.[4]

Место Име Екипа Бодови
1  Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото 718
2  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент 584
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 446
4  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД 419
5  Тони Мартин (ГЕР) ХТЦ-Хајроад 349
6  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 317
7  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл 310
8  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело 296
9  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај 289
10  Френк Шлек (ЛУК) Леопард Трек 284
11  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 260
12  Фабијан Канчелара (ШВА) Леопард Трек 252
13  Анди Шлек (ЛУК) Леопард Трек 252
14  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл 250
15  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 230
16  Александар Винокуров (КАЗ) Астана 230
17  Роберт Гесинк (ХОЛ) Тим РадиоШек 222
18  Метју Гос (АВС) ХТЦ-Хајроад 217
19  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД 213
20  Андреас Кледен (ГЕР) Тим РадиоШек 207
  • 230 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече Александар Колобнев од списокот, откако излезе позитивен на хидрохлоротијазид во текот на Тур де Франс. Единствено неговите поединечни бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговата екипа и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од екипите на ProTour имаат завршени на места со кои освоиле бодови.

Екипно[уреди | уреди извор]

Екипниот пласман се пресметува со додавање на освоените бодови на првите пет возачи на екипата во табелата. Екипите со ист број на бодови се пласираат според нивниот највисоко рангиран возач.

Место Екипа Бодови Први пет возачи
1 Омега Парма-Лото 1101 Жилбер (718), Грајпел (132), Ван ден Брук (125), Рулантс (66), Ванендерт (60)
2 Тим Скај 1069 Вигинс (289), Боасон Хаген (260), Фрум (230), Уран (179), Геранс (111)
3 Леопард Трек 1024 Ф. Шлек (284), А. Шлек (252), Канчелара (252), Фуглсанг (136) Цауг (100)
4 ХТЦ-Хајроад 892 Мартин (349), Гос (217), Кевендиш (152), Пиноти (110), Сивцов (64)
5 Верандас Вилемс-Аксент 887 Еванс (584), Балан (100), Ван Авермат (90), Фини (71), Франк (42)
6 Лампре-ИСД 856 Скарпони (419), Кунего (213), Боле (91), Петаки (81), Њемјец (52)
7 Ликвигас-Канондејл 837 Нибали (310), Басо (250), П. Саган (198), Понци (54), Капеки (25)
8 Гармин-Сервело 818 Мартин (296), Милар (185), Хушовд (123), Фарар (108), Мајер (106)
9 Рабобанк 687 Гесинк (222), Молема (190), Краусвајк (128), Метјус (74), Тен Дам (73)
10 Тим РадиоШек 649 Кледен (207), Лајпхајмер (158), Хорнер (153), Брајкович (71), Раст (60)
11 Катјуша 632 Родригес (446), Морено (80), Поцато (50), Колобнев (30), Брут (26)
12 Еускалтел-Еускади 489 Санчес (317), Ниеве (91), Антон (72), Кастровјехо (6), Перес (2)
13 Мовистар Тим 484 Инчаусти (118), Кошта (101), Тондо (100), Рохас (95), Вентосо (70)
14 Астана 434 Винокуров (230), Кројцигер (145), Тиралонго (23), Гривко (20), Кларк (16)
15 Аг2р-Ла Мондијал 398 Перо (161), Гадре (126), Ночентини (46), Дипон (34), Мондори (31)
16 Квик Степ 383 Бонен (140), Шаванел (90), Чолек (67), Девенинс (50), Каталдо (36)
17 Вакансолел-ДКМ 369 Маркато (102), Пулс (94), Лекеманс (76), Божич (57), Ван Лајен (40)
9 Саксо Банк-СанГард 228 Нијенс (101), К.А. Серенсен (80), Х.Х. Аедо (34), Порт (10), Кук (3)
  • Сите 18 екипи се бодувани.

Национален[уреди | уреди извор]

Националниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Нациите со ист број на бодови се пласираат според нивниот најдобар рангиран возач. Националниот пласман се користи при одредувањето колку возачи една држава може да има на Светското првенство[5] и на Олимпијадата[6].

Место Народ Бодови Први пет возачи
1  Италија 1302 Скарпони (419), Нибали (310), Басо (250), Кунего (213), Пиноти (110)
2  Белгија 1184 Жилбер (718), Бонен (140), Ван ден Брук (125), Ник Нијенс (101), Вансумерен (100)
3  Австралија 1092 Еванс (584), Гос (217), Геранс (111), Мајер (106), Метјус (74)
4  Шпанија 1076 Родригес (446), Санчес (317), Инчаусти (118), Тондо (100), Рохас (95)
5  Обединето Кралство 947 Вигинс (289), Фрум (230), Милар (185), Кевендиш (152), Свифт (91)
6  Германија 798 Мартин (349), Кледен (207), Грајпел (132), Чолек (67), Вегман (43)
7  Холандија 707 Гесинк (222), Молема (190), Краусвајк (128), Пулс (94), Тен Дам (73)
8  САД 571 Лајпхајмер (158), Хорнер (153), Фарар (108), Даниелсон (81), Фини (71)
9  Луксембург 536 Ф. Шлек (284), А. Шлек (252)
10  Швајцарија 470 Канчелара (252), Цауг (100), Раст (60), Франк (42), Албасини (16)
11  Франција 442 Перо (161), Гадре (126), Шаванел (90), Дипон (34), Мондори (31)
12  Норвешка 390 Боасон Хаген (260), Хушовд (123), Кристоф (7)
13  Ирска 319 Мартин (296), Роуш (19), Дејгнан (4)
14  Данска 285 Фуглсанг (136), Серенсен (80), Бак (54), Расмусен (13), Јергенсен (2)
15  Казахстан 234 Винокуров (230), Ренев (4)
16  Словенија 219 Боле (91), Брајкович (71), Божич (57)
17  Словачка 214 П. Саган (198), П. Велитс (16)
18  Колумбија 185 Уран (179), Солер (6)
19  Португалија 165 Кошта (101), Машадо (35), Кардозо (27), Паулињо (1), Оливеира (1)
20  Чешка 146 Кројцигер (145), Рабоњ (1)
  • Возачи од 35 држави имаат освоени бодови досега.

Напредок во водството[уреди | уреди извор]

Настан
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Камерон Мајер)
Камерон Мајер Рабобанк Австралија
Париз-Ница
(Тони Мартин)
Тони Мартин ХТЦ-Хајроад
Тирено-Адријатико
(Кедел Еванс)
Кадел Еванс
Милано-Санремо
(Метју Гос)
Метју Гос
Волта а Каталуња
(Алберто Контадор)
Гент-Вевелгем
(Том Бонен)
Трка околу Фландрија
(Ник Нијенс)
Трка околу Баскија
(Андреас Кледен)
Тим РадиоШек
Париз-Рубе
(Јохан Вансумерен)
Фабијан Канчелара Италија
Амстел Голд Рејс
(Филип Жилбер)
Белгија
Флеш Валон
(Филип Жилбер)
Филип Жилбер
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Филип Жилбер)
Леопард Трек
Тур де Романди
(Кедел Еванс)
ХТЦ-Хајроад
Џиро д’Италија
(Алберто Контадор)
Шпанија
Критериум ду Дофине
(Бредли Вигинс)
Тур де Свис
(Леви Лајпхајмер)
Тур де Франс
(Кедел Еванс)
Кедел Еванс Леопард Трек
Класика де Сан Себастијан
(Филип Жилбер)
Трка околу Полска
(Питер Саган)
Енеко Тур
(Едвалд Боасон Хаген)
Ватенфал Класик
(Едвалд Боасон Хаген)
ГП Западна Франција
(Грега Боле)
ГП Квебек
(Филип Жилбер)
Филип Жилбер
Вуелта а Еспања
(Хуан Хосе Кобо)
Омега Парма-Лото
ГП Монтреал
(Руј Кошта)
Трка околу Пекинг
(Тони Мартин)
Џиро ди Ломбардија
(Оливер Цауг)
Повлекување на резултатите на Контадор Италија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Points allocation
  2. „UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)“. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-07-25.
  3. http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1
  4. http://www.cyclingnews.com/news/evans-martin-tied-in-worldtour
  5. „Последниот UCI пласман ја засили борбата за бодови“. Cyclingnews. Future Publishing Limited. 9 август 2011. Посетено на 9 август 2011.
  6. „Квалификационен систем - Игри на 30-та Олимпијада“. UCI.