Крис Анкер Серенсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За данскиот професионален фудбалер, видете Крис Серенсен.
Крис Анкер Серенсен
Крис Анкер Серенсен на Тур де Романди 2011
Лични податоци
Цело име Крис Анкер Серенсен
Прекар Oksen fra Hammel
(Волот од Хамел)
Роден 5 септември 1984 (1984-09-05) (31 г.)
Хамел, Данска
Висина 1,85 м
Маса 64 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тинкоф-Саксо
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2005
2006
Тим ЦСЦ (стажант)
Тим Дизајна Кокен
Професионални клубови
2007– Тим ЦСЦ
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2010)
Тур де Франс
Награда за борбеност (2012)
Последна промена
22 октомври 2014

Крис Анкер Серенсен (дански: Chris Anker Sørensen; р. 5 септември 1984) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф-Саксо.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Крис Анкер Серенсен ја започнал неговата професионална кариера во 2007 со Тим ЦСЦ. Откако ја покажал неговата форма на Трката околу Австрија 2008, тој се натпреварувал за Данска (заедно со Ники Соренсен и Брајан Вандборг) на ЛОИ 2008 во друмската трка, завршувајќи 12. на крај.

Започнувајќи од сезоната 2010, Соренсен, кој живее во Луксембург, вози за Луксембург, бидејќи UCI повеќе не ѝ дозволува на данската федерација да им доделува дански лиценци на возачи, кои живеат надвор од земјата.[2] Во текот на сезоната освоил етапа на Џиро д’Италија.

На Тур де Франс 2012 завршил 14. во генералниот пласман и ја освоил наградата за борбеност по многуте напади на планините.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
3. Национално друмско првенство под 19 години
2005
1. Етапа 3 Рингерике ГП
2006
4. Европсо друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Триптик де Бараж
5. ГП Деми-Карс
6. ГП Варегем
8. ГП Кристал Енерџи
2007
6. Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 2 (ТТТ)
2008
1. Етапа 6 Дофине Либере
3. ГП д’Исберг
4. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 3
2009
1. Јапонски куп
2. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
6. ГП Мигуел Индуран
8. Џиро дел’Емилија
2010
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
3. Краен пласман Трка околу Словенија
5. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
10. Национално хронометарско првенство
2011
1. Jersey pink.svg Планински пласман Тур де Романди
5. Национално друмско првенство
6. Лиеж-Бастон-Лиеж
8. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
2012
1. Jersey red.svg Планински пласман Волта а Каталуња
Тур де Франс
Награда за борбеност Jersey red number.svg
5. Национално друмско првенство
5. Џиро дел’Емилија
8. Милано-Торино
2013
2. Џиро дел’Емилија
10. Краен пласман Трка околу Полска

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 28 27 СО
Jersey yellow.svg Тур 34 69 37 14
Jersey red.svg Вуелта 19 12 18 29

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]