Прејди на содржината

Давид де ла Фуенте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид де ла Фуенте
Де ла Фуенте на Тур де Франс 2007
Лични податоци
Цело имеДавид де ла Фуенте Расилја
Роден4 мај 1981(1981-05-04)(43 г.)
Реиноса, Шпанија
Висина1,74 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТорку Шекерспор
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2001 Соние Дувал-Мапеи
Професионални клубови
2003
2004–2009
2010
2011
2012
2013–
Вини Калдирола
Соние Дувал-Продир
Астана
Геокс-ТМЦ
Каха Рурал-Сегурос РГА
Торку Шекерспор
Значајни победи
Тур де Франс, Награда за борбеност (2006)
ГП Мигел Индуран (2009)
Последна промена
3 јануари 2015

Давид де ла Фуенте Расилја (шпански: David de la Fuente Rasilla; р. 4 мај 1981 во Реиноса, Кантабрија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Торку Шекерспор, напуштајќи ја Каха Рурал-Сегурос РГА по сезоната 2012.[1] Де ла Фуенте водел во планинскиот пласман на Тур де Франс 2006 повеќе етапи, добивајќи ја точкастата маичка на етапата 2 и потоа повторно на етапата 11, сè додека Михаел Расмусен не го презел водството во натпреварувањето. Поради неговите бројни напади, Де ла Фуенте бил награден со наградата за борбеност.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. Трофео Калвија
2006
56. Краен пласман Тур де Франс
Краен пласман Награда за борбеност
Етапи 2 и 11 награда за борбеност
2007
1. ГП Лодио
1. Планински пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2008
1. Етапа 2 Трка околу Германија
2009
1. ГП Мигел Индураин
2011
35. Краен пласман Вуелта а Еспања
3. Етапа 14
2012
65. Краен пласман Вуелта а Еспања
4. Етапа 15
2. Планински пласман
2013
1. Етапа 2 Трка околу езерото Кингхај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Де ла Фуенте оди за Каха Рурал за 2012“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]